Rozpocznij nowy wątek

Skomplikowany interfejs do Grentona na smartfon.

Może komuś nie odpowiada zbyt duża ilość informacji- mnie też. Dlatego interfejs ma zwracać uwagę na te ikonki, które są kolorowe. Ogólnie mam na nim wszelkie potrzebne ogólne informacje.

Przy braku napięcia w domu na ekranie pojawia się żółta tabliczka informacyjna. Podobnie przy zwarciu na 1-Wire.

Kolory i obrazki ikonek zmieniają się, np. po zachodzie słońca jest księżyc za chmurką. Kolor termometru zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej. Kolor okna w domku podobnie. Teraz to budowa, więc zimny niebieski. Strzałki obok termometru pokazują, czy temp. w ciągu ostatniej godziny wzrosła czy spadła. Wskaźnik temp. kominka ma zakres 40-100 stopni.

Może Was zainspiruje.

image

Kolejne ekrany interfejsu nie są aż tak przeładowane i wyglądają normalniej.

image

Witajcie 

Userze Benek - mógłbym prosić o kontakt - t.wojech@gmail.com? Kilka pytań, nie chce tu spamować. 

Pozdrawiam!.

Witam,

mam małe pytanie, chciałbym żeby na moim smartfonie była wyświetlana aktualna temperatura danego pomieszczenia. Jaki pownienem użyć skrypt aby temperatura się pojawiła. Mam w pokojach grenton touch panele 4 i 8 dotykowe.

z góry dziękuje i pozdrawiam

Paweł

Do wyświetlenia temperatury z panelu na smartfonie nie potrzeba skryptu. 

Temperaturę można wyświetlić wybierając w Visual Builderze obiekt "Tekst", a jako źródło tego obiektu trzeba wstawić cechę "value" bezpośrednio z czujnika temperatury z dowolnego panelu i to wszystko.

Dodam, że temperatura dodana jako tekst będzie wyświetlać wartość z dwoma miejscami po przecinku.

Jeśli nam zależy na wyświetlaniu wartości całkowitej to musi być skrypt, albo "ściśnięcie" ramki w VB, aby setne były niewidoczne :-).

Ja stosuję skrypt:

W VB klikasz dwukrotnie w CLU.

W zakładce cechy użytkownika dodajesz cechę o nazwie np. temp_1 typu number.

Uruchamiasz poniższy skrypt:

local temp_1=CLU->czujnik_temp_1->Value

local zaokr_temp_1 = math.ceil(temp_1)

CLU->temp_1_zaokr = zaokr_temp_1

gdzie:

czujnik_temp_1 to dany czujnik temperatury,

local temp_1 to zmienna lokalna widziana tylko w skrypcie,

zaokr_temp_1 to druga zmienna lokalna, która się wpisze do globalnej,

temp_1_zaokr to zmienna globalna widziana wszędzie gdzie zechcesz i wyświetlisz ją w obiekcie TEXT, ale już jako liczbę całkowią zaokrągloną.

ok dziękuje udało się i działa :)

Witam ponownie,

drogi Benku pracuję sobie powoli nad swoim interfejsem (niestety powoli :-( ) akurat ostatnio popsuła mi się brama wjazdowa (padł jeden siłowik) i podjąłem decyzję żeby zamiast naprawiać obecne rozwiązanie przejść na coś co współgra z Grentonem. Widziałem na Twoim interfejsie że masz ikony które ... hmm cos robią z bramami (Brama południe, Brama wschód). Czy możesz opisać jakie inteakcie podejmujesz z bramą (sterowanie, monitorowanie stanu)?

pozdrawiam Karol.

Co do siłowników bram, to wydaje mi się, że chyba każdy siłownik można przystosować do współpracy z Grentonem.

Ja mam Nice Robus 600 albo 1000- nie pamiętam. W nim nie ma wyłączników krańcowych, tylko czujniki indukcyjne. Ale te czujniki mają LED-y otwarcia i zamknięcia i to właśnie wykorzystałem. Wyprowadziłem 3 kabelki i do tych kabelków podłączyłem dwie diodki LED. Jak się pali czerwona to brama otwarta, jak zielona to zamknięta.

Zbadałem napięcia na diodach i trzeba je nieco uspokoić. Pomógł mi pan Michał z Grentona i podpowiedział, że jak mam sygnał otwarcia i zamknięcia w postaci ok. 30V to mogę przecież wstawić prosty układ z diodą Zenera 5V i podpiąć do Grentona. Tak też zrobiłem.

W OM do ekranu dodaję button Toogle (przycisk dwustanowy) o źródle CLU->brama_poludnie_czujka (o zmiennej za chwilę napiszę).

W zdarzeniach buttona:

OnSwitchOn: CLU->a2_RELAY_017_4_brama_poludnie_open_impuls->SwitchOn(100)

OnSwitchOff: CLU->a2_RELAY_017_3_brama_poludnie_close_impuls->SwitchOn(100).

Powyższe chyba jasne: 2 wyjścia Relay zwierają zestyki Open lub Close, które powinny być w każdym siłowniku do bramy, by móc otwierać i zamykać przyciskami dzwonkowymi.

W CLU dodaję zmienną "brama_poludnie_czujka" i zadaję jej wartość 0 typ number. Wysyłam konfigurację na CLU i dopiero wtedy mogę wpisać źródło CLU->brama_poludnie_czujka do opisanego wyżej buttona.

Wykorzystuję moduł AnalogIn: a1_ANALOG_IN_313_1_czujnik_brama_poludnie wpisując zdarzenie OnChangeValue: CLU->brama_poludnie_otwarcie().

brama_poludnie_otwarcie() to skrypt- cytuję:

-- poniewaz brama zamknieta to +5V- musze przeksztalcic w stan otwarty radiobuttona

-- poprzez deklaracje zmiennej globalnej

if(CLU->a1_ANALOG_IN_313_1_czujnik_brama_poludnie->Value>4) then

CLU->brama_poludnie_czujka = 1

else

CLU->brama_poludnie_czujka = 0

end

Efekt? Klikam button, kabelek z bramy podaje impuls na AnalogIn, zmienna w CLU zmienia wartość i button się "wgniata podtrzymując wgniecenie", a wgnieciony button steruje Relayem.

Idzie to zrozumieć co napisałem, bo te ostatnie deszcze mi nieco mózg chyba podlały. :D

Benku,

dzięki za odpowiedź, wydaje mi się że rozumiem. Monitorując stan analogIn'a (powyżej 4V / poniżej) masz info o stanie bramy (zamknięta / otwarta) oraz podając sygnał na Relay'a otwierasz / zamykasz. Wydaje się dość proste. Pozostaje kwestia połączeń (wyprowadzenie kabelków ze sterownika - to co pisałeś o tych diodach z czujników indukcyjnych) i użycia diody Zenera. Elektronika to nie moja specjalność ale jak coś to liczę że Pan Michał mi pomoże ;-) (co się już zdarzało). U siebie moge mieć problemy jeszcze z tym że z domu do bramy mam ok 80 m co przy tych napięciach gwarantuje porządne spadki napięć. ale sądzę że jest to do wysterowania.

Mam jeszcze jedno pytanie - czy bawisz się w funkcję częściowego otwarcia bramy (taka pseudo furtka) i jeśli tak to czy system Nice jakoś to sygnalizuje. Czy też używasz tego rozwiązania  dwustanowo - otwarte/ zamknięte nie przejmując się czy jest otwarte częściowo czy całkowicie?

Mam nadzieję że pisałem czytelnie uwzględniając Twój podlany mózg ;-) . Ja akurat mam szczęście - pada w nocy lub gdy jestem w pracy więc w końcu nie muszę się martwić o podlewanie.

Czasem korzystam z funkcji "furtka" w siłowniku Nice, ale o ile pamiętam, jest ona wyłącznie dostępna pilotem.

Można przeprogramować sterownik, ale z tego co zrozumiałem z instrukcji musi wtedy być włączone autozamykanie po czasie lub po naruszeniu, bo przycisk CLOSE zmienia się wtedy na otwieranie częściowe.

Możesz rozebrać pilota, dolutować kabelki i podpiąć do Relay. :-)

Inne, chyba najprostsze rozwiązanie to otwarcie i po pewnym czasie w Grentonie stop. Wtedy 6 kabelków do jednego Relay, bo jeszcze close. No niby masa wspólna, ale 3 wyjścia Relay na bramę... A jak podlutujesz pilota do częściowego otwarcia to cały Relay na 1 bramę.

A może pogrzebać w radiu i znaleźć impuls częściowego otwarcia? I tak celem wyświetlania stanu bramy trzeba woltomierzem przebadać, pod które kabelki podpiąć Zenera.

Zaloguj lub Zarejestruj sięaby zamieścić komentarz