Rozpocznij nowy wątek

Inteligentne sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym- full opcja.

Zakładam wątek, bo mało jest rozwiązań tego typu na rynku. Wszyscy oferują inteligentne systemy dla "podłogówki", która tak naprawdę jest wodą w rurach i steruje się zaworami.

W przypadku ogrzewania elektrycznego (kable zatopione w wylewce lub mata grzewcza zatopiona w kleju do płytek) stosuje się głównie regulatory montowane do puszek. Może i wyglądają one ładnie, ale koszt takiego z pięknym wyświetlaczem pomnożony przez kilka pomieszczeń jest większy od kosztu Grentona obsługującego te kilka obwodów.

Dlatego moja decyzja padła na tę firmę. Pojechałem do Krakowa, pół dnia zawracałem głowę p. Michałowi i kupiłem.

Teraz mogę bawić się do woli! Ciągle coś nowego przychodzi mi do głowy.

Ale wracam do tematu wątku. Ja widzę to tak:

- czujki Dallas 18B20 mierzą temperaturę średnią w ciągu doby, ale jaką? Kto mi napisze? W słońcu czy w cieniu, a może obie?

- oczywiście mierzą też temperatury w pomieszczeniach i w podłodze

- system sam wyczaja okres zimowy i włącza grzanie- ja w niego nie ingeruję

- przy zmianach konfiguracji CLU lub po chwilowym braku zasilania mają być wyłączane częściowo lub całkowicie termostaty, by nie załączać wszystkiego naraz

- ze względu na duże obciążenie obwody muszą się włączać po kolei, od najbardziej "potrzebującego" ciepła.

Komuś przychodzi do głowy jeszcze jakaś funkcjonalność zanim wezmę się do roboty?

A może ktoś ma gotowe rozwiązanie i jest z niego zadowolony? Poproszę! :-) Pochwalcie się!

No cześć! 

Też mam w planach zarządzać elektryczną podłogówką za pomocą Grentona i czujników Dallasa. Co prawda nie będzie to moje główne ogrzewanie, a raczej wspomaganie pompy ciepła powietrze-powietrze oraz komfort ciepłej podłogi - dlatego wysterowanie i zgranie całości wkracza na kolejny level ;)

Co do przemyśleń:

- nie brałbym pod uwagę czynnika nasłonecznienia jako wyznacznika do ogrzewania - wydaje mi się że system może zgłupieć, dlatego według mnie rozsądniejszym jest zamontowanie czujnika w miejscu bardziej neutralnym. Co prawda nie mam jeszcze wizji, w czym ma być ten czujnik zamontowany, czy przy włączniku, czy może stworzyć dla niego osobną puszkę. U mnie będzie to gdzieś w połowie wysokości ściany.

- 2 czujniki na obwód grzewczy - jeden w posadzce aby mieć pogląd na nagrzewanie, drugi powietrze - prawidłowo,

- kolejność załączania i pory roku to dobry pomysł - dotychczas o tym jeszcze nie myślałem ;)

Całość jeszcze przede mną, aktualnie szykuję okablowanie przed tynkami, pewnie jak już zasiądę do rozciągania przewodów grzewczych, to dostanę natchnienia co do funkcjonalności - jak to ze wszystkim po kolei :D 

No to masz dokładnie tak jak ja- elektryczna podłogówka + pompa cieplna (inwerter). Ja do tego zestawu jeszcze dołożyłem inteligentny kominek.

Zapytaj producenta, jaka jest graniczna temperatura, kiedy pompa jest jeszcze w stanie w zimie ogrzewać twój dom, czy ma supermatch itp. Nastaw się na to, że kable grzewcze będą w pewnym momencie nie tylko wspomaganiem. :-)

Mam jeden czujnik przy fundamencie za domem od północy, drugi nad drzwiami wejściowymi od południa. Dzisiaj różnica wskazań dochodziła do 20 stopni, więc masz rację- tylko od północy.

Z doświadczenia podpowiem, że osobna puszka na Dallasa to nieporozumienie (dla mnie). Jak ją zaślepisz? Przez lata będzie ci czujnik wisiał, aż ktoś go urwie.

Ja robię to tak, że w dolnej części ramki włącznika (tej patrzącej na podłogę) piłuję otwór i czoło czujnika licuję z ramką. 3 minutki i dopasowane i nic nie widać. Ważne, aby pianką uszczelnić kabel włącznikowy w peszlu, bo w szczególnych przypadkach zakłamie wskazania czujnika. Połączenia Dallasa w rurkach termokurczliwych.

Przewody grzewcze układasz? Współczuję. Pamiętaj o deskach dla budowlańców jak będą robić wylewki, chyba, że kable w kleju.

Dzisiaj zacząłem myśleć nad sterowaniem podłogówką już bardziej konkretnie. Mam szkoleniowe przyciski: Auto, 10 stopni, 20 stopni, ON, OFF, Zima i Lato. Od czegoś trzeba zacząć. :-)

No i stanąłem przy AUTO. :-) Znalazłem małą nieprawidłowość w ustawieniach harmonogramu termostatu. Jeżeli zadana minimalna temperatura jest większa od zera to ustawienie słupka temperatury na 25 powoduje w efekcie jej ustawienie na np. 15. Nie za dobrze działa skalowanie zakresu temperatur. Ale to pikuś.

Jak ustawić CLU->SetTargetTemp w trybie Auto? Może Grenton coś podpowie?

Ale już widzę oczami wyobraźni piękne i wzorowe sterowanie podłogówką. :-)

Tak, pompa ciepła inverterowa - kanałówka ;) W moim przypadku będzie to kominek bardziej rekreacyjny, na mrozy powyżej -10, no i pewnie dla funu. Nie zwracam uwagi na inne pompy jak te które działają do -15, niektóre nawet przy tej temperaturze osiągają dobry COP, wszystkom zależy od tego jak szczelny jest dom :) Oczywiście sama moc kabli grzewczych nie jest zaniżona tylko dla komfortu czy dogrzewania - w razie czego będą mogły ogrzewać dom - ale tego bym nie preferował, bo koszty wzrosną diametralnie ;)

Z tą ramką to dobra opcja, i pewnie tak zrobię w pomieszczeniach gdzie są włączniki. Niestety w niektórych pomieszczeniach jak łazienka czy garderoba będzie lampa z czujnikiem ruchu, i tutaj pojawia się magiczna zaślepka na którą jeszcze nie wpadłem :) Chyba że będzie to gniazdo elektryczne, ale te są na wysokości 40cm nad podłogą.

Co do układania kabli grzewczych to tak, układam sam - widziałem już gotowe podkłady, ale mimo wszystko liczę koszty. Mimo tego, jak już wykonam instalację elektryczną i sterowniczą w domu, to mam wrażenie że podłogówka to będzie sama przyjemność :D Jeszcze teraz ostatecznie ustalam gdzie będą kable (wylewki), a maty pewnie pod panele i płytki w kleju. Choć mam mieszane uczucia, bo coraz bardziej zastanawiam się nad termowentylatorami - o tyle o ile kable działają on/off to tutaj już są sterowniki wbudowane - co jakby nie patrzeć ujmuję automatyce. 

Całe programowanie przede mną - pewnie pod koniec miesiąca będę się uzbrajał w Grentona no i wtedy zacznie się zabawa. Póki co chcę się przygotować na jak najwięcej ewentualności :)

Mój Haier przy -19  kilka dni temu grzał. :-)

A słyszałeś o preferencjach dla urządzeń elektrycznych w celu ogrzewania? Mają porównywać twoje zużycie prądu latem i zimą i różnica zimowa ma świadczyć o istnieniu ogrzewania ekoelektrycznego i ponoć dużej zniżce. W każdym razie gaz podobno przestanie być opłacalny.

Jak i tak nie lubię gazu. :-)

A montujesz też centralę wentylacyjną?

Jak popatrzysz na niektóre serie łączników np. firmy Ospel, to mają w ofercie również zaślepki do ramek. :-)

Jak sam kładziesz kable grzewcze to jest best opcja. Nie potrzebujesz jakichś tam podkładów. Na styropian folia odbijająca, potem siatka zbrojeniowa oczko 10, na to trytytkami wiążesz kabelki. Układasz dechy i po nich chodzisz z rurą z betonem. Co chwilę lekko unosisz za siatkę, by pod kablami też był beton. Ostatecznie kable zatop w 1/3 od spodu wylewki, a rurka z czujnikiem temp. zaślepiona taśmą izolacyjną. Dallasa wepchaj przed wylewką na sztywnej skrętce. Sztywna skrętka pozwoli na ewentualną późniejszą wymianę. Może to wszystko wiesz, ale na wszelki wypadek piszę, bo mam chwilkę wolną.

Od 18 lat korzystam z podłogówki w różnych domach i nie ma lepszego rozwiązania! Zdejmujesz kapcie, bo dwadzieścia parę i w stopy gorąco, a mózg w 18 stopniach się nie gotuje. :-) Dzieci bawią się na podłodze w podkoszulkach. Jakoś tak wtedy temperatura się rozkłada.

Daj kable wszędzie, a potem meble na nóżkach. No chyba, że szafa do zabudowy.

W wylewce ogrzewanie działa jako akumulacyjne- bardziej im ona grubsza. Pod płytkami nagrzeje się szybko i tak samo szybko ostudzi.

Ja termowentylatory stosuję do szybkiego podgrzewania powietrza w łazienkach na czas prysznicowania. Ale podłoga w łazience powinna być grzana.

Ja to liczyłem tak:

mam 7 kabli grzewczych. Sterowniki do puszek takie ładne są za minimum 500 zł. Przecież nie powieszę badziewia. Daje to 3,5 koła.

Grenton: 1 CLU i 2 Relay to na okrągło 1800. Kupując Grenton zostało mi prawie 2 koła i mam niesamowite możliwości programowania, tylko trza skrypty maścić, a ja mamna razie lekki kłopot z LUA, bo php mi mąci. :-) Grentona ustawisz jak chcesz. Powiesz mu kiedy wstajesz, kiedy się kąpiesz i zawsze masz superkomfort. A sterownik na ścianie nie obliczy średniej dobowej temperatury, tylko zawsze zagrzeje w zaprogramowanych przedziałach czasowych, nie bacząc, że już nadeszło ocieplenie i przez to zużycie kWh większe. Latasz do hebli po wszystkich ścianach, klikasz po panelu dotykowym, który jak nadejdzie piąta zima wykonał reset do ustawień fabrycznych, bo chińskie aku przestało trzymać. Wrrrrrrr. Miałem to! A co z czasem letni/zimowy? Wstaniesz godzinę później, by w łazience już się nagrzało?

Grenton to co chcesz za ciebie zrobi- kłopot jedynie to zaprogramować, a na razie suport nie kwapi się do przedstawienia większej ilości przykładowych skryptów. Wiem- panowie głównie pracują nad ulepszaniem, ale jakby zrobili skrypt do podłogówki, to nikt nie ma takiej opcji z handlowców w ofercie.

Opisałem się trochę, ale mam nadzieję, że przynajmniej pobudziłem myślenie.

U mnie akurat wchodzi w grę Midea lub Panasonic - mam spoko ofertę. Już miałem podpisaną umowę na gaz, ale zmieściłem się w dwóch tygodniach od podpisania i zerwałem bez problemu ;) 

Coś mi się obiło o uszy z preferencyjnymi warunkami, ale nie znam szczegółów. Coś tam też czytałem że jak zużycie będzie mniejsze jak w poprzednim sezonie grzewczym to zniżki mają znikać :D Chyba nie ma jeszcze oficjalnej regulacji?

Sąsiedzi patrzą jak na heretyka, dla nich ekogroszek to dobry standard - o gazie nie wspomnę - dobrodziejstwo. No i jeszcze inteligentny dom, jak to, Panie, toż to worka pieniędzy potrzeba.

Oczywiście, wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła - nieodzowny tandem przy pompie ciepła p-p.

Sam robiłem kalkulację, i u mnie by musiało być około 12 sterowników (180m2) - podejście miałem takie samo, 500zł/szt... Może styknie nawet na Grentona z obsługą ogrzewania & rolet za tę kasę :) A wszystko to w jednym systemie i na telefonie ;)

Takim marzeniem jest spięcie klimy, reku, ogrzewania i wszystkiego w jeden system, no ale zobaczymy jak to pójdzie ;)

"Takim marzeniem jest spięcie klimy, reku, ogrzewania i wszystkiego w jeden system, no ale zobaczymy jak to pójdzie ;)"

Ja właśnie wczoraj się za to zabrałem. Spięcie pompy cieplnej, centrali wentylacyjnej, elektrycznego ogrzewania i kominka. Rejestry urządzeń czekają na moduł GATE od Grentona, o którym już coraz więcej mówią. A zatem najpierw podłogówka w zależności od warunków zewnętrznych.

Zobaczymy jak to pójdzie. :-D

Szanowni Forumowicze,

Na dobry początek polecamy artykuł w sekcji Bazy Wiedzy w tym zakresie: Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym

Zespół Grenton

Do powyższej ściągi Grenton Support dodałbym jeszcze wyłączenie w przypadku zbytniego nagrzania pomieszczenia (czujnik powietrza w pomieszczeniu).

Oprócz tego pamiętajmy, że zwarcie jakiegokolwiek Dallasa powoduje wskazanie temperatury = 0C, więc jeśli w domu nie przewidujemy mrozu to takie wskazanie również powinno wyłączać ogrzewanie. Wiem to z doświadczenia.

Piszcie, jeśli jestem w błędzie.

Co do ogrzewania i jego superinteligencji, zacząłem od obliczania średnich dobowych temperatur. Przyjmując założenie, że na zewnątrz musi być przez 2 dni mniej niż 16 stopni by zacząć sezon grzewczy, w CLU tworzę 2 zmienne: tsd_1, tsd_2. Zadaję im wartości 0 w CLU na start.

Do tych zmiennych pakuję dane na koniec dnia obliczone z 4 danych, z których jedna to temp. z godz 7-mej rano, druga z 19-tej, 3 i 4 to temp. max i min w ciągu dnia.

Aby uzyskać te dwie ostatnie musimy gromadzić dane z całego dnia co godzinę. Timerem co godzinę łąduję do CLU w postaci zmiennych t0, t1, t2...t23 wartości temperatur zewnętrznych i za każdym razem obliczam już tsd_1 (temp. śr. dobowa) jako (t_min+t_max+t_7+t19)/4. t_min=math.min(t0......t23) i podobnie t_max.

Aby nie mieć setnych Celsjusza: math.ceil(tsd_1) wyświetli liczbę całkowitą.

Na koniec dnia tds_1 ładuję do zmiennej globalnej w CLU i zeruję wszystkie pomiary, z wyjątkiem t0 (wskazanie o północy) i w ten sposób tworzę archiwum temperatur średniodobowych.

Należy pamiętać, że CLU zeruje zmienne po wysłaniu nowej konfiguracji oraz przy braku zasilania, więc czy włączyć grzanie, czy nie, CLU po resecie musi skądś się od razu dowiedzieć.

Ja napisałem warunek logiczny, jak aktualnie w domu zimniej niż temperatura np. 20 stopni i jednocześnie na zewnątrz jest zimniej niż 16 to włącz ogrzewanie w trybie AUTO. Po północy już mam daną tsd_1 i układ powoli mądrzeje. :-) No chyba, że o 23-ciej resetuję CLU. :-)

Może ktoś ma inny pomysł na obiczanie średniej dobowej i logikę on/off w razie braku danych?

Interfej sterowania. Co powinien zawierać? O tym wkrótce, bo prototyp już mam i testuję funkcjonalność.

Jak komuś pobudziłem myślenice to mi miło. :-) Ale już widzę, że Grenton ma nieograniczone możliwości. Trzeba tylko być cierpliwym.

czy jest jakiś zbiór poleceń,jakie LUA Grentona potrafi zrozumieć? W szczególności interesują mnie instrukcje matematyczne (statystyczne), tablicowe i inne poza prostymi if...then? czy udało się zmusić grentona do wywołania jakiegoś adresu url (webhook)?
Zaloguj lub Zarejestruj sięaby zamieścić komentarz