Start a new topic

Zarządzanie podlewaniem - ktoś robił to poprzez skrypt i wyświetlał na smart panelu?

Czy ktos może juz robił jakąś realizację z podlewaniem? Chodzi mi o coś podobnego do zarządzania ogrzewaniem... sekcja, godzina załączenia, czas działania, kolejna sekcja... tak jak w ogrzewaniu gdzie wybieramy pokój, ustawiamy temp... coraz więcej klientów o to pyta, programistą jestem średnim więc może są jakieś "gotowce"? Jeśli nie to z chęcią zlecę napisanie takiego skryptu.

1 person has this question

Witam

Raczej nic nie ma na grentona. Rozwiązałem podlewanie ogrodu w oparciu o sterowniki RLY-8 (8 wyjść) oraz Rapberry PI z zainstalowanym Home assistantem. Możesz też wykorzystać Blebox'y, bo łatwo jest zintegrować. Jest kilka "gotowców" do zarządania podlewaniem do HA. Napisanie tego na grentona to sporo pracy.

U mnie system podlewania wygląda tak, że rury, złączki, zraszacze są z Gardeny, a na wejściu układu jest po prostu elektrozawór, którym steruje przekaźnik. Ja popełniłem błąd, bo do wody powinno się używać elektrozaworów nisko napięciowych, a do wysterowania nimi najlepiej sprawdziłby się I/O Module.
Co do sterowania myślę, że najlepiej sprawdzi się wirtualny kalendarz żeby zarządzać harmonogramem. Kalendarz uruchamia cyklicznie scenę podlewania, która w najprostszym wariancie otwiera elektrozawór na określony czas. To tak z grubsza. Jak masz czujniki to możesz w takiej scenie przed otwarciem zaworu sprawdzić czy np. wilgotność gleby jest ok, czy prognozowane są opady itd. i np. pominąć podlewanie tego dnia.
Kompletnie nie o to mi chodzi. Prosze czytac ze zrozumieniem. Zrobienie podlewania to pikus. Chodzi o zarzadzanie nim z pozycji smartpanelu! Napisanie skryptu na smart panelu dla klienta.

Harmonogram za pomocą timera inicjuje pierwszą sekcję. Przez czas odliczania pierwszego timera podlewa się pierwsza sekcja. Na zakończenie odliczania kończy podlewanie pierwsza i zaczyna druga itd. Do tego poboczne skrypty pilnujące, żeby nie były otwarte dwa zawory jednocześnie, skrypty pozwalające na włączenie jednej sekcji na wybrany czas, skrypty pauzujące podlewania jeśli czujnik ruchu wykryje ruch i podlewanie zmoczyłoby człowieka.

Nie o to chodzi, też się na to złapałem. Autorowi pytania chodzi o sterowanie z poziomu smart panelu. Ciężko mi sobie wyobrazić jak miałoby to wyglądać jeśli mówimy o pełnym zarządzaniu kilkoma strefami, harmonogramem itd.

dlaczego ciężko? jedna ze stron panelu służy do nawadniania. jeden z klawiszy służy do załączania sekwencji. dwa pozostałe i dłuższe naciśnięcia pozostałych można wykorzystywać do regulacji czasu, załączania poszczególnych stref czy anulowania następnego podlewania. tutaj pomysłów można mieć cale mnóstwo 

Wszystkie pomysły które mi przychodzą do głowy są nieeleganckie. Próbowałem sobie wyobrazić sterowanie harmonogramem, czyli wybór dni tygodnia i godzin podlewania dla każdej strefy. Lubię symetrię i na 4 segmentowym panelu jakoś to dziwacznie byłoby upchnięte w moich wyobrażeniach. Osobiście jednak uważam, że sterowanie podlewaniem powinno być zautomatyzowane w 99%, użytkownik powinien mieć tylko możliwość włączenia/wyłączenia automatyki podlewania, cała reszta powinna być wyliczana na podstawie czujników nawodnienia, czujników ruchu, prognoz pogody, wschodów/zachodów słońca, pracy innych urządzeń np. kosiarki itp.

dla przydomowego trawnika aż taka komplikacja to już przesada. wystarczy zwykle pomijania podlewania po wykryciu deszczu np. potwierdzonego jego intensywnością z jakiejś prognozy 

Login or Signup to post a comment