Start a new topic

Inspiracje do konfiguracji systemu Grenton

Cześć, 

Niedługo będę instalował w domu jednorodzinnym moduły Grenton i muszę przygotować scenariusze, które mi zaprogramuje Montażysta. 

Czy możecie podzielić się Waszymi pomysłami lub doświadczeniami co warto zautomatyzować w domu, żeby oszczędzić koszt mediów/energii lub poprawić komfort mieszkania? W internecie jest dużo ogólnych haseł, które ciężko mi ocenić czy mają sens czy nie. 

Na razie myślałem o takich pomysłach:

- po uzbrojeniu alarmu wyłączenie części gniazdek, ograniczenie wentylacji, sprawdzenie, czy brama garażowa i wyjazdowa jest zamknięta, zamknięcie głównego zaworu wody, rolety sterowane wg wskazań ze stacji pogodowej;

- scena "urlop" - j.w. tylko jeszcze temperatura spada do minimalnej możliwej przy podłogówce; 

- scena "powrót z urlopu" - przewietrzenie domu, podniesienie temperatury; 

- wentylacja na całą moc gdy ktoś bierze prysznic lub włączy się czujnik CO;

- światło "wędrujące" wraz z domownikiem po zmroku (wg danych ze stacji pogodowej lub serwisów internetowych) oraz osoba scena po 23, gdzie światło zapala się tylko w wybranych miejscach i na 10-20% mocy;

- scena "kino" - rolety się zamykają i włącza odpowiednie oświetlenie;

- nie wiem czy to możliwe - integracja wentylacji z klimatyzacją, tak żeby system odpowiednio zwiększał bieg klimatyzacji i wentylacji żeby w lecie uzyskać zadaną wcześniej temperaturę;

- scena "powrót do domu" - na bazie sygnału (jeszcze nie wiem jakiego) - otwiera się brama, następnie brama garażowa. Dodatkowo wieczorem podświetla podjazd i chodnik do domu;

- sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach wg preferencji zadanych przez domowników - podział na dzień i noc. 

Cześć Piotrku, nie żebym chciał Cię odwieść od wyboru systemu ale sam widzisz że zainteresowanie twoim jak i moim problemem jest zerowe, pomijam zwykłych użytkowników ale sam grenton ma użytkowników w ......
Właśnie chcaiłem określić ile jest użytkowników tego systemu i jakie są ewentualne problemy/awarie. I czy wykonalne jest mniej więcej to co opisał autor wątku. Ale jak widze to forum słabo żyje.

Myślę ze problemem jest to ze takie programowanie robią instalatorzy którzy są po szkoleniu i sami pewnie cos tam wiedza na ten temat i niestety żaden nie zdradzi tajemnicy zgodnie z zasadą ze nie ma nic za darmo. W Pl smart to dalej co najmniej to samo co lot na księżyc i tylko dla bogatych takie jest przekonanie a jak już ktos ma to nie dotyka bo drogie i nie chce zepsuć. a właśnie zaletą tego systemy w odróżnieniu od KNX np jest to ze użytkownik indywidualnie moze sie pobawić w programowanie, no niestety mało kto to robi a jak wspomniałem fachowcy nie doradzą bo sie t nie opłaca. sam kupiłem zestaw startowy i kilka dodatkowych elementów aby sie nauczyć po eksperymentować na ile mi wiedza pozwoli bo tez z żalem stwierdzam ze nie wiele mozna znaleźć aby sie douczyć. a szkoda ze grenton nie dba troche o to bardziej 

Panowie,

Jestem użytkownikiem systemu od wielu lat. Oprogramowanie systemu przeprowadziłem własnoręcznie. Nie jestem elektrykiem ani specjalistą od systemów automatyzacji domu itd. Jestem entuzjastą. Pomimo tego zbudowałem system którym się ciągle bawię (coś dodaje, zmieniam itd). Sprawia mi to dużą radość. (rodzinie może trochę mnie ;-). System ma wiele możliwości i pozwala popuścić wodzę fantazji. Co do wsparcia i problemów. To miałem ich trochę. Niektóre z własnej winy (nie jestem elektrykiem ;-) a niektóre nie wyjaśnione (wina systemu). Nie mniej wsparcie Grenton cierpliwie pomagało rozwiązać wszystkie zgłoszenia. 

Co do pomysłów. To o dziwo u mnie najczęściej używane to te najprostsze:

1. centralny wyłącznik światłą przy wyjściu i przy łóżku,

2. sterowanie roletami w zależności od  pory roku i temperatury (w lecie gdy nas nie ma (praca) rolety mogą być zamknięte aby się nie nagrzewał. W zimie odwrotnie..

3. scena w domu/ poza domem (rekuperacja, obieg ciepłej wody, temperatura, rolety),

4. scena wakacje (oprócz spraw wymienionych wyżej) dochodzi symulowanie obecnosci,

5. prosta scena - włączenie lampy w pokoju dodatkowo zamyka rolety,

6. podpięcie sterowania brama, garażem do włącznika światłą (ogólnie wszystkie właczniki ma dzwonkowe i używam w nich trzech trybów: click, short i long)

7 integracja z ALexą (mam w domu postawiony Echo Show i komendy wydaję głosowo). Jeden minus wszystko odbywa się po angielsku

Pozostałe sceny jak kino, impreza itd są używane bardzo rzadko. 

1 person likes this

Cześć,

Ja podobnie jak przedmówca zbudowałem i skonfigurowałem system sam. Elektrykiem też nie jestem, na programowaniu znam się mniej więcej (czyli raczej mniej niż więcej) a wszystko robiłem metodą prób i błędów w czasie, gdy na tej stronie nie było jeszcze tylu instrukcji a forum użytkowników było tak samo niemrawe jak jest teraz.

Odpowiadając na pytanie Roberta - użytkowników jest wielu, natomiast pewnie duża część z nich ma system zrobiony przez integratorów, czyli jak mają problem albo nowy pomysł to dzwonią do firmy, która to montowała, dostają wycenę i albo się decydują albo nie. Entuzjastów jest dużo mniej, stąd pewnie trudno czasem dostać odpowiedź na zadane pytanie. Czasem pomocna jest facebookowa grupa na której omawiane są tematy związane z Grentonem. Natomiast system sam w sobie jest bardzo przemyślany, stabilny i można na nim polegać w codziennym użytkowaniu domu czy mieszkania. Może też stąd wynika dość powolne wdrażanie nowości systemowych i nowych modułów bo Grenton skupia się na solidnym rozwoju i testowaniu tego, co wprowadzają na rynek (przynajmniej taką mam nadzieję:)

Na plus na pewno dział supportu, bo tu na forum mało ich widać ale jak zadaje się jakieś pytanie bezpośrednio to działają sprawnie.

Jeżeli chodzi a automatyzacje to zgadzam się z kolegą, który pisał posta wyżej. Ja też przy projektowaniu systemu wymyślałem różne sceny i automatyzacje, które miałem używać a wychodzi na to, że na panelach smart i touch używam dość prostych rozwiązań jak gaszenie wszystkich świateł i ewentualne zamykanie garażu i bramy przed pójściem spać, załączanie alarmu i zamykanie rolet przy wyjściu itp. 

Za to cenię też Grentona bo działą stabilnie od prawie dwóch lat, bez zawieszeń i opóźnień. To było dla mnie szczególnie ważne, bo rodzina niekoniecznie entuzjastycznie podchodzi do moich pomysłów, ale tu nawet żona przyznała, że zawsze jak naciśnie przycisk to wszystko działa bez zwłoki a i jak się okaże, ze jakiś przycisk ma pełnić nową funkcję to ja robię parę kliknięć w OM i ma to, czego oczekiwała.

Jedna rzecz, o której warto pamiętać, to że funkcjonalność Grentona jest dość ograniczona biorąc pod uwagę szybko rozwijający się rynek IoT i nowych "smart urządzeń".  Ja na początku próbowałem ogarnąć wszystko bezpośrednio przez Grenton, poprzez GATE Alarm, Modbus, HTTP ale o ile np integracja z Satelem czy urządzeniami Modbus działa świetnie to nie zawsze chce mi się kombinować ze skryptami np aby jakoś ogarnąć stację pogodową czy system Sonos. 

I tu przyszedł z pomocą, wspominany w innym miejscu na forum, Home Assistant. Tam prawie każde urządzenie smart ma swoja integrację, działa to mega sprawnie i nawet laik skonfiguruje fajne sceny czy automatyzacje łączące kompletnie różne urządzenia. Przykład - chciałem aby robot Roomba włączał się rano, jak wychodzimy do pracy i szkoły. Ale taką mamy pracę, że nigdy to nie jest ta sama godzina a czasem np. zostaję w domu i chciałbym aby tylko Roomba na piętrze wtedy się załączała. W Grentonie - pisania i pisania skryptów co nie miara a efekt w moim przypadku raczej nędzny (czytaj - nie działa). W połączeniu HA i informacji z Satel/Grenton - po pół godziny mam działającą automatyzację.

Teraz jestem w trakcie budowy nowego domu i jestem przekonany, że do obsługi całości wybiorę Grentona. Tam gdzie to tylko możliwe to po kablu bo jest niezawodny i stabilny a w codziennym użytkowaniu tego właśnie oczekuję. A do zabawy z nowymi technologiami, integracjami ze wszystkim co ma jakieś API, do tworzenia atrakcyjnych graficznie tabletów, do sterowania głosowego itp nie będę łudził się, że ogarnę to Grentonem i wybiorę któryś z dostępnych obecnie systemów zewnętrznych jak np Home Assistant.

Mam nadzieję, że ten przydługi post pomoże w wyborze odpowiedniego sytemu osobom, które wahają się przed podjęciem decyzji jaki system smart home wybrać. W skrócie - uważam, że Grenton to dobry wybór. I tak, działa lepiej i sprawniej niż wyglądałoby to z aktywności tego forum:)

2 people like this

Dzięki wielkie za odpowiedzi. 

Zachęcony przez Was chciałbym poszerzyć w takim razie swoją wiedzę i umiejętności. Czy możecie polecić strony, fora, grupy, gdzie warto zacząć? Szczególnie interesuje mnie czy i jak można zintegrować Grenton z Google Assistant? Jak się zabrać za zabawę z Home Assistant? Będę ogromnie wdzięczny za wskazówki. Niestety nie mam czasu przebijać się przez materiały w sieci "w ciemno". Zapisałem się już do grup na FB. 

Ja na razie mam mieszane uczucia co do systemu, być może głównie z winy mojego instalatora. Dzielę się doświadczeniami, może ktoś skorzysta, żeby uchronić się przed podobnymi:

• poszerzanie możliwości jest bardzo drogie. W pewnym momencie okazało się, że gdybym chciał sterować każdą z rolet z osobna to jest to wydatek 400-500zł od rolety;
  • Zrezygnowałem z przyciemnianych świateł ze względu na koszt odpowiedniego modułu (kolejne kilkaset złotych). Zamiast tego zainwestowałem w bramki, żarówki, itp. z IKEA - wyszło to dużo taniej i jestem na razie zadowolony. Grenton włącza/wyłącza oświetlenie, a apką z IKEA steruję natężeniem i barwą światła. Jak by się to udało wszystko zintegrować w Home Assistant i sterować głosem to byłaby bajka;
  • Ponownie, to bardziej wina instalatora, ale okazało się, że nie jestem w stanie zintegrować rekuperacji. Mam model AERIS® NEXT 350 Standard TR i podobno on nie umożliwia podpięcia urządzenia Option Box, które z kolei można by podpiąć pod Grenton;
  • Podobna historia z piecem - mam model Bosch Condens 2300iW i okazło się, że nie można go włączać/wyłączać. Skończyłem więc z nieefektywnym rozwiązaniem, gdzie piec ma swoją stację pogodową oraz sterownik który wisi w salonie, a Grenton jedynie umożliwia mi sterowanie zaworami do podłogówki w poszczególnych pomieszczeniach;
  • Kolejna rzecz której nie udało się zrobić z poziomu Grenton - upewnienie się, że brama garażowa się samoczynnie zamknie po określonym czasie. Taką funkcję musiałem zaprogramować z poziomu silnika Somfy;
  • Najbardziej brakuje mi sterowania głosem. Nie rozumiem tego dlaczego produkty z Biedronki mają coś takiego, a Grenton od tylu lat nie jest w stanie zapewnić takiej funkcjonalności;
  • Rolety mam pogrupowane w 3 sekcje. Jedna z nich działa w sposób losowy. Kliknie się w apce - podnosi się tylko jedna lub dwie rolety. Przeważnie potrzeba aż 3 kliknięć, żeby wszystkie rolety podniosły się lub opadły. Wg instalatora wszystko jest podpięte i skonfigurowane prawidłowo;
  • Często zdarza się tak, że jak coś kliknę w apce to ikonka się nie odświeża. To plus fakt że rolety działają po swojemu sprawia, że nie mam zaufania, czy na pewno to co "zleciłem" do systemu zostało wykonane. Sposób na to jest taki, żeby po włączeniu apki odczekać kilka sekund, a po naciśnięciu jednej z ikonek, jeśli się nie odświeży od razu, to trzeba przejść do innego menu i wrócić z powrotem;
  • Kolejna rzecz to sytuacja gdy nie ma Internetu. Obecnie mogę wejść do domy tylko przez garaż - jeżeli nie mam przy sobie działającego pilota to jestem "załatwiony", bo przy pomocy apki Grenton nie dam rady tego zrobić. Już raz tak mi się zdarzyło i czekałem aż przywrócą internet. Widzę, że jest moduł GSM do Grenton, ale kosztuje ponad 1000zł plus i tak by mi nic nie dał bo mam rodzielnię w piwnicy, gdzie nie ma zasięgu. 

Jeżeli chodzi o rolety to Grenton wypuścił niedawno fajny moduł do sterowania 3 roletami, cenowo wychodzi bardzo atrakcyjnie. Ja robiłem instalację jeszcze jak go nie było i zestawiłem to na modułach przekaźnikowych 4x DIN. Mam dużo rolet i cenowo okazało się to znacznie bardziej opłacalne niż przez dedykowane moduły Roller Shutter. Teraz, gdy jest ten x3 to nie bawiłbym się w oskryptowanie przekaźników na potrzeby sterowania roletami.

Ale nie wiem jak u Ciebie wygląda instalacja elektryczna, to może definiować wysokie koszty jakie otrzymałeś w ofercie.

Jeśli chodzi o odświeżanie - nie mam z tym żadnego problemu, ale ja nie korzystam z chmury Grenton więc sterowanie tą apką mam tylko w okolicy domu, tam gdzie WiFi. Wcześniej miałem myGrenton na tabletach na ścianach ale teraz, po dopracowaniu swojego frontend, przesiadam się na HA.

Natomiast sterowanie spoza domu realizuję już tylko przez apkę HA gdyż fajnie integruje się  z Siri i większość rzeczy, jak np otwieranie bramy i garażu realizuję przez naciśnięcie przycisku na kierownicy i wypowiedzenie komendy.

W domu prawie nie używam sterowania głosowego, ale jak jest mi potrzebne to działa w ten sam sposób - HA steruje Grentonem przez Gate HTTP.

Samoczynne zamykanie bramy po określonym czasie - nie rozumiem, jak tego nie dało się zrobić?!

Brak internetu - tu pewnie będzie ciężej ale można np. wystawić backupowy router GSM, można też próbować przełączyć się na WiFi będąc pod domem i tak dostać się do systemu.

Sterowanie żarówkami - ja akurat używam Hue i steruje się tym bardzo wygodnie, ale integracja dla Tradfri w HA też jest 

Pewnie wiele osób ma jakąś inną wizję na swój dom, ale ja podzieliłem systemy na trzy grupy:

1. Alarm - jest niezależny i sterowany przez centralę, wszystkie czujki tylko na jego potrzeby i jedyną integracją jest raportowanie stanu stref i czuwania do Grentona. Tak dla bezpieczeństwa.

2. Grenton - sterowanie podstawowymi rzeczami jak światło, rolety, ogrzewanie, proste automatyzacje. Niezawodnie, szybko ale nie próbowałem na siłę integrować w nim wszystkiego (ze względu na pkt 3)

3. Home Assitant -(jestem gadżeciarzem więc co rusz staram się podłączyć i wypróbować coś nowego) - sterowanie wszystkimi zabawkami i urządzeniami "smart". No i bardziej zaawansowane automatyzacje, sterowanie głosowe itp itd.

Jedna uwaga na temat HA jest taka, że trzeba trochę samemu się z tym pobawić, żeby zaczęło to sensownie działać. To nie OM Grentona i nie wszystko zawsze działa od razu.

Jak masz trochę energii żeby to robić to kup sobie Raspberry PI (bo na początek jest najprostsze do instalacji) i zacznij od strony projektu HomeAssistant. Jeśli nie przeszkadza Ci, że informacje są po angielsku to znajdziesz tam mnóstwo gotowych porad a na forum pełno inspiracji co, jak i z czym można zintegrować, żeby mieszkało się lepiej i bardziej smart:)

A jak nie masz zapału aby się w to bawić to zmień instalatora na takiego, który nie zna zwrotu "niedasie" i popraw to, co masz na Grentonie. Myślę, że wtedy będziesz bardziej zadowolony z tego systemu.

I tu mogę potwierdzić. Dla ogromnej ilości urządzeń IoT Grenton to za mało. Swoja przygodę z Grenton zacząłem ponad 5 lat temu i w tamtym momencie jedynym rozwiązaniem na integracje dodatkowych rozwiązań IoT i komend głosowych z Grentonem mogłem w prosty sposób osiągnąć poprzez połączeniem z Alexą (w domu stoi EchoShow). 

Echo (Alexa) pozwala mi dodawać wszystkie urządzenia IoT (odkurzacze, piloty uniwersalne Wi-Fi itd). Do tego mam możliwość wywołania 8 komend dla Grentona. Są to najbardziej użyteczne komendy jak brama, garaż, rolety itd. Sama Alexa umożliwia w bardzo prosty sposób tworzeniu wielu scen. Bardzo łatwo stworzyć własną komendę, akcje, automatyzacje (od dawna jest tam zegar astronomiczny). Do tego bardzo łatwo (poprzez połączenie kont) łączymy ją z Google assist, SmartThings i Tuya. Komendy z Alexy wykonuje na Grentonie za pomocą smart przekaźników. Proste ale skuteczne. A do tego nie trzeba znać się na programowaniu.  

Login or Signup to post a comment