Start a new topic

Jak łączyć czujniki

Witam Kolegów instalatorów. Niebawem będę układał czujniki DS18B20 w podłogówce i pod przełącznikami, oczywiście tam gdzie nie będzie od razu touch panela, który ma już wbudowany czujnik. Nie mam jak teraz tego przetestować i sprawdzić więc proszę o radę Instalatorów i Fachowców  w tej materii jak to właściwie poprowadzić i podłączyć.

Wiem ze magistrala nie powinna mieć więcej niż 50m. Czujniki łączy się szeregowo-równolegle z doczepami nie dłuższymi niż 40cm. Jeśli chodzi o czujniki pod przełącznikami to tu nie widzę problemu bo mogę kupić sam czujnik bez osłony lub w osłonie ale z krótkim kabelkiem np. 10 cm i otrzymam połączenie szeregowo-równoległe z odczepem max.10 cm.

Problem nasuwa mi się z podłogówką. Mianowicie w pokojach będzie 2, 3 czujniki z których będę brał średnią do wyliczeń. Czujniki będą w osłonie nierdzewnej z wlutowanym kablem długość ok 150 - 200 cm . Taki zestaw wpuszczam w zaślepioną rurkę której koniec będzie w puszcze gniazdka po to by była możliwość wymiany czujnika i taką samą operację robię w kolejnym gniazdku. Przez puszki gniazdek będzie szła magistrala do których podłączam czujniki. Czy takie połączenie będzie poprawnie działać?. Będzie tu długi odczep, a czujniki lepiej mieć wymienialne.

Magistrala do czujników w podłodze i w puszkach wyłączników będzie osobna. Oczywiście nie więcej niż 15 czujników w szeregu. Skretka UTP 5 kat ,chyba nie ma sensu dawać cat 6.


Prozę o uwagi, ewentualnie jak Wy to wykonujecie, mile widziane schemaciki - mogą być od odręczne.

Czy połączenie -magistrala -czujnik-magistrala wykonujecie za pomocą lutowania czy jakiś specjalnych złączek dedykowanych do skrętki. Czy może wpinacie cię czujnikiem w odpowiednie żyły skrętki magistrali bez jej rozcinania?

Wiem że Ds18b20 mają swoje numery seryjne, czy w Object Menagerze jest informacja zwrotna z numerem seryjnym danego czujnika. Dotyczy to czujników które są już w zamknięte w szczelnych  osłonach. 

Dziękuję za odpowiedzi.Mam identycznie zrobione jak planujesz. Po 3 czujniki w podlodze na pokoj.

Dolatywalem peszlem z kablem (akurat SFTP, ale UTP to samo) do puszki. Z puszki lecialem dwoma pustymi peszlami w jedna i w druga strone podlogi. Pozniej ptrzed polozeniem panelo montowalem czujniki - dwa wpychalem w peszle, jeden montowalem odrazu w puszce. Uwazaj na czujniki nie wykrywane przez grentona (dwa razy nacialem sie na takie). O

Ja w puszce mostkowalem dwie zyly i lecialem tylko dwoma do szafy. Teraz troche zaluje bo rezystora podciagajacego juz nigdy nie zamontuje :P

Ogolnie przy podlogowce z perspektywy czasu  uwazam ze nie bylo sensu dwac 3 czujnikow per pokoj/obwod. Wszystkie wskazuja to samo. +-0,5st. Docelowo podepne pod system tylko jeden srodkowy, a te dwa boczne beda na zapas :P


Ogolnie do kazdej z puszek mam srednio 30m plus ten 1m kabla czujnika. Wszystkie polaczenia robilem jako lutowane i na to koszulka termokurczliwa. 


Ogolnie na te chwile mam 49 czujnikow podlogowych :P

Aktywnych (fizycznie podpietych) jest obecnie 13, ale to z uwagi na fakt ze instalacja w trakcie podpinania i skladania wszystkiego do kupy;

Dopiero doczytalem, ze jednak mam inna strukture jak planujesz. Ja lecialem po prostu z kazdego pokoju do szafy zbiorczej. Wszystko mam w topologii gwiazdy wiec i dallasy tez. Nie widze zadnych anomalii przy w sumie dlugosci magistrali 30m*13czujnikow= 390m. System dziala i wygrzewa sie juz w sumie 1,5 roku.

Te 50m to teorie Panow z Grentona. Tak samo jak schematy bez rezystorow podciagajacych przy dallasach, czy wymog zakanczania magistrali terminatorem, ktorego nie posiadaja w sprzedazy :D 

Dziękuję Panie Andrzeju za zainteresowanie w moim temacie. Sporo mi się już rozjaśniło.

Myślę ze zmienię liczbę czujników w jednym torze i pociągnę więcej skrętek do szafy sterowniczej.

U mnie jest taki zamysł by były dwa czujniki w podłodze ( biorę z nich średnią) jak któryś padnie to go programowo odczepię ( z czasem podmienię) trzeci czujnik w przełączniku 1,5 m nad podłoga, który będzie mi mierzył temp w pokoju. Taki układ ma mi regulować strefę podłogówki w danym pokoju do osiągnięcia zadanej temperatury.


Czy Masz jakieś konkretne miejsce na zakup czujników dallasa? bo faktycznie sporo tego na rynku.

Czy u Ciebie są gniazdka w podłodze? 

Jak dojechałeś skrętkami pod sterownik ( chodzi mi o te od czujników dallas) to wpiąłeś to bezpośrednio pod odpowiednie zaciski modułu analogowego czy zrobiłeś listwę zbiorcza z której dopiero podjechałeś jedną parą do sterownika?

Kiedyś miałem do czynienia z dallasami i zawsze montowałem rezystor podciągowy.

Rozumiem ze trzeba po kolei wpinać te czujniki by określić który to który w systemie Grentona. 


Cześć Andrzej 

Mam problem z dallasami - ułożyłem je też w gwiazdę tak jak Ty. Tylko nie rozumiem jak wyszło Ci 390 m magistrali ? Czy mam rozumieć że od pierwszego czujnika 2 żyły idą do szafy w szafie te dwie żyły łączysz z 2 żyłami i lecisz do 2 czujnika i tak dalej,,,, a od ostatniego dallasa wchodzisz na moduł Analog in ? - Dobrze zrozumiałem ?

 

Login or Signup to post a comment