Start a new topic

Instalacja czujników DS18B20 w magistrali.

Witam. Również będę niebawem układał czujniki DS18B20 w podłogówce i pod przełącznikami, oczywiście tam gdzie nie będzie od razu touch panela, który ma już wbudowany czujnik. Nie mam jak teraz tego przetestować i sprawdzić więc proszę o radę Instalatorów i Fachowców  w tej materii jak to właściwie poprowadzić i podłączyć.

Wiem ze magistrala nie powinna mieć więcej niż 50m. Czujniki łączy się szeregowo-równolegle z doczepami nie dłuższymi niż 40cm. Jeśli chodzi o czujniki pod przełącznikami to tu nie widzę problemu bo mogę kupić sam czujnik bez osłony lub w osłonie ale z krótkim kabelkiem np. 10 cm i otrzymam połączenie szeregowo-równoległe z odczepem max.10 cm.

Problem nasuwa mi się z podłogówką. Mianowicie w pokojach będzie 2, 3 czujniki z których będę brał średnią do wyliczeń. Czujniki będą w osłonie nierdzewnej z wlutowanym kablem długość ok 150 - 200 cm . Taki zestaw wpuszczam w zaślepioną rurkę której koniec będzie w puszcze gniazdka po to by była możliwość wymiany czujnika i taką samą operację robię w kolejnym gniazdku. Przez puszki gniazdek będzie szła magistrala do których podłączam czujniki. Czy takie połączenie będzie poprawnie działać?. Będzie tu długi odczep, a czujniki lepiej mieć wymienialne.

Magistrala do czujników w podłodze i w puszkach wyłączników będzie osobna. Oczywiście nie więcej niż 15 czujników w szeregu. Skretka UTP 5 kat ,chyba nie ma sensu dawać cat 6.

Prozę o uwagi, ewentualnie jak Wy to wykonujecie, mile widziane schemaciki - mogą być od odręczne.

Czy połączenie -magistrala -czujnik-magistrala wykonujecie za pomocą lutowania czy jakiś specjalnych złączek dedykowanych do skrętki. Czy może wpinacie cię czujnikiem w odpowiednie żyły skrętki magistrali bez jej rozcinania?

Wiem że Ds18b20 mają swoje numery seryjne, czy w Object Menagerze jest informacja zwrotna z numerem seryjnym danego czujnika. Dotyczy to czujników które są już w zamknięte w szczelnych  osłonach. 

Dziękuję za odpowiedzi.

Login or Signup to post a comment