Start a new topic
Answered

1 wire schemat

Witam,


W domu zamierzam umieścić czujniki temperatury w ramkach od włączników światła oraz w podłodze. Nie mam jak tego przetestować, a kable zostana zatynkowane, więc mam w związku z tym kilka pytań.


Wszystko na kablu UTP 5e.


1. Czy sposób w jaki połączę czujniki jest poprawny? Długość odnóg (czerwone) to max 150 cm. Odległość między czujnikami czarnymi to około 6 m (nie zawsze).


2. Czy długość przewodu podawana w instrukcji to takie max (50m)? U mnie wyjdzie około 60 metrów. Czy muszę to rozbijać na dwa moduły?


Będę bardzo wdzięczny za pomoc.


Best Answer

Szanowny Panie Dawidzie,


Polecam zapoznać się również z dokumentem "Wytyczne Instalacyjne" dostępnym na naszej stronie.


Pozdrawiamy,

Zespół Grenton


Witaj. 

Tutaj masz wiele odpowiedzi oraz informacji. 


https://support.grenton.pl/pl/support/discussions/topics/35000004573


Pozdrawiam, Tomasz

Dzięki za info.


Po kontakcie z supportem zdecydowałem się puścić dwie nitki "szeregowo" tak jak w instrukcji. Ma działać na 100% więc nie będę ryzykować :)


Pozdrawiam

Witam. Mógł by ktoś podrzucić jakąś stronę lub tytuł książki na temat instalacji inteligentnego domu .

Gdzie i jakie kable dać by w przyszłości można było zrobić inteligentną instalacje

Witaj Dawidzie. Każdy producent ma inne zalecenia i inne okablowanie. Jest KNX który potrzebuje zupełnie innego przewodu jak większość systemow, grenton zaleca inne przewody a np. Fibaro nie potrzebuje żadnego. Jeżeli już chcesz coś dodać do wrzuć do każdego łącznika skretke cat5e (ew cat6e) oraz instalacje elektryczna bez puszkową. Skretki ściągnij do jednego miejsca. Do przemyślenia i tak pozostaje mnóstwo rzeczy jak np. oświetlenie taśmami (jak je później wysterowac). Pozdrawiam Tomasz
Answer

Szanowny Panie Dawidzie,


Polecam zapoznać się również z dokumentem "Wytyczne Instalacyjne" dostępnym na naszej stronie.


Pozdrawiamy,

Zespół Grenton

Witam. Również będę niebawem układał czujniki DS18B20 w podłogówce i pod przełącznikami, oczywiście tam gdzie nie będzie od razu touch panela, który ma już wbudowany czujnik. Nie mam jak teraz tego przetestować i sprawdzić więc proszę o radę Instalatorów i Fachowców  w tej materii jak to właściwie poprowadzić i podłączyć.

Wiem ze magistrala nie powinna mieć więcej niż 50m. Czujniki łączy się szeregowo-równolegle z doczepami nie dłuższymi niż 40cm. Jeśli chodzi o czujniki pod przełącznikami to tu nie widzę problemu bo mogę kupić sam czujnik bez osłony lub w osłonie ale z krótkim kabelkiem np. 10 cm i otrzymam połączenie szeregowo-równoległe z odczepem max.10 cm.

Problem nasuwa mi się z podłogówką. Mianowicie w pokojach będzie 2, 3 czujniki z których będę brał średnią do wyliczeń. Czujniki będą w osłonie nierdzewnej z wlutowanym kablem długość ok 150 - 200 cm . Taki zestaw wpuszczam w zaślepioną rurkę której koniec będzie w puszcze gniazdka po to by była możliwość wymiany czujnika i taką samą operację robię w kolejnym gniazdku. Przez puszki gniazdek będzie szła magistrala do których podłączam czujniki. Czy takie połączenie będzie poprawnie działać?. Będzie tu długi odczep, a czujniki lepiej mieć wymienialne.

Magistrala do czujników w podłodze i w puszkach wyłączników będzie osobna. Oczywiście nie więcej niż 15 czujników w szeregu. Skretka UTP 5 kat ,chyba nie ma sensu dawać cat 6.


Prozę o uwagi, ewentualnie jak Wy to wykonujecie, mile widziane schemaciki - mogą być od odręczne.

Czy połączenie -magistrala -czujnik-magistrala wykonujecie za pomocą lutowania czy jakiś specjalnych złączek dedykowanych do skrętki. Czy może wpinacie cię czujnikiem w odpowiednie żyły skrętki magistrali bez jej rozcinania?

Wiem że Ds18b20 mają swoje numery seryjne, czy w Object Menagerze jest informacja zwrotna z numerem seryjnym danego czujnika. Dotyczy to czujników które są już w zamknięte w szczelnych  osłonach. 

Dziękuję za odpowiedzi.
Login or Signup to post a comment