Start a new topic

Integracja rekuperatora oraz ogrzewania

Witam 

jestem na etapie planowania instalacji i doboru urządzeń i stanąłem nad tytułowym zagadnieniem.

Co do ogrzewania to chciałem podpiąć stację pogodową do Grentona aby sterować temperaturą wody na piecu oraz w każdym pomieszczeniu strefa sterowana zaworem przez on/off wg temperatury zadanej z panelu grentona. 

No ale utknąłem z rekuperacją bo jakość nie mam pomysłu na to. Do tego dochodzi przewietrzanie łazienki w czasie kąpieli. do tego chyba będą potrzebne zasuwy jeśli mam tylko jedno pomieszczenie przewietrzyć. Bo w przeciwnym wypadku jak uruchomię reku na wyższy bieg to cały dom przewentyluje a nie o to chodzi.

Czy możecie podpowiedzieć jak to zrealizować...?

Będę wdzięczny za podpowiedź jaki piec i rekuperator da się wpiąć do instalacji smart? I mam jeszcze pytanie o zarządzanie mediami w domu np. wył telewizor jak mi się przyśnie na sofie. Jak to realizować -> przez gniazdko?  

z góry dzięki i pozdrawiam

K.


Możesz wybrać takie modele rekuperatorów które obsługują protokół modbus, np. pro-vent czy thessla. Cześć producentów rekuperatorów umożliwia sterowanie biegami przez podanie napięcia 0-10V.


Co do sterowania mediami po przyśnięciu ... hmm ja tego nie widzę. Jak dasz harmonogram to będzie zawsze na sztywno, można zrobić scenę "sen" i odpowiednim odbiornikom wyłączyć zasilanie.

Może beacon tutaj wykorzystać ?

Mogę prosić o jakąś listę tych rekuperatorów lub chociaż wymienienie jeszcze kilku w odpowiedzi

 

Ja mam Aeris/Zehnder + OptionBox, sterowanie 0-10v, imo wystarczajace.

 

Sebastian bardzo proszę napisz coś więcej jak ci się użytkuje ten rekuperator czy były jakieś problemy z integracją

Integracja przez 0-10v jest prosta wiec nie ma tu żadnych problemów, potrzebny oczywiście moduł Analog InOut Grentona. 

Integracja pozwala na zwiększenie mocy/biegów względem aktualnego biegu rekuperatora. Ja używam głównie właśnie do włączania na określony czas wietrzenia/większego biegu w scenach kąpieli. Mógłbym też sterować w zależności od czujnika CO2, bo też mam na 0-10v, ale nie zrobiłem tego.

Zwracam uwagę, ze jest to integracja jednostronna i nie pozwala np odczytać temperatur czy innych wskaźników od strony rekuperatora do grenton, ale nie mam takiej potrzeby.

Sam rekuperator na tą chwilę ok, nie mam porównania z innymi ;-)

Odświeże pytanie, bo wybrałem Aerisa i też chcę sterować biegami wentylatorów przez option box (0-10v), jest jednak jedno ale. Sprzedawca mi powiedział, że jeśli chcemy zmienić bieg przez wejścia 0-10 to i tak na panelu będę musiał zmienić na tryb manual. Czyli mamy sterowanie zdalne ale trzeba podchodzić do panela żeby zmieniać manual/auto?

Nie, nigdzie nie trzeba podchodzić. Sterowanie 0-10 jest nadrzędne w stosunku do tego co tam wynika z auto czy manual. U mnie dziala na auto wg harmonogramu, a z grentona na wietrzenie/wiekszy bieg w razie potrzeby.

Dziękuję za odpowiedź, a możesz mi napisać jaki masz model tego Aerisa.? Ja mam zamówiony AERIS Next Standard i właśnie się zorientowałem, że option box do niego nie jest montowany, więc zechcę zmienić na starszy model Aeris Luxe (ze sterownikiem comfoSense).


Czyli dobrze rozumiem, że sterowanie 0-10 umożliwi mi podniesienie i obniżenie biegów wnetylatora (przewietrzanie, nieobecność)?


600next.

Ja tylko zawsze zwiekszam biegi, nigdy nie zmniejszam bo nie mam takiej potrzeby. 

Probowalem na szybko teraz z ciekawosci zmniejszac ale mi sie nie udalo :(. Choc jest tam troche opcji do ustawien jak ma we 0-10v dzialac.


Wracajac do poprzedniego pytania jest tez ustawienie czy 0-10 dziala tylko w trybie AUTO czy AUTO i MANUAL


A jak to jest w starszym Luxe nie mam pojecia. 

Login or Signup to post a comment