Start a new topic

Sterowanie ogrzewaniem - opinie

Drodzy użytkownicy sytemu Grenton, bardzo proszę o Wasze opinie związane ze sposobem programowania oraz sterowania ogrzewaniem w aplikacji. 

Ja osobiście uważam, że twórcy systemu zamiast rozwijać sprawdzone rozwiązanie znane z najprostszych programatorów do kotłów indywidualnych 

przekombinowali i poszli złą drogą.  Zamiast podzielić dobę na części jak to ma miejsce w tradycyjnym programatorze (temp. dzienna/nocna) dano użytkownikowi możliwość ustawiania innej temperatury o każdej pełnej godzinie... No i super tylko ja nie mogę zrozumieć po co? Kto ma potrzebę ustawiania w ciągu doby 24, 15 albo 9 różnych temperatur? Efekt jest taki, że wprowadziło to niepotrzebne uciążliwości przy programowaniu temperatur i wprowadzaniu zmian w tym zakresie, a czynienie tego z poziomu smartfona jest drogą przez mękę ponieważ trafienie palcem w słupek na pożądaną temperaturę, która zmienia się z dokładnością 0.1 stopnia jest nie lada wyczynem. Z tego co widziałem  na youtube doskonale sobie poradzili w tej kwestii twórcy Fibaro, którzy podzielili dobę na 4 pory tj. poranek, dzień, wieczór, noc i dali możliwość ustawiania godzin ich trwania oraz temperatur indywidualnie dla każdej strefy grzewczej. Nie zastosowanie przez twórców Grenton podziału doby na temperatury niesie za sobą  jeszcze jedną bardzo negatywną cechę. Otóż w tradycyjnym programatorze w przypadku jeżeli zmieniamy tryb automatyczny na tryb manualny to przy najbliższej zmianie temperatur w harmonogramie tryb manualny przechodzi z automatu na automatyczny i to ma sens. W Grenton w przypadku przejścia na tryb manualny tzn. ustawienia dowolnej temperatury w danym momencie to będzie on działał dopóki go nie wyłączymy, a w zasadzie zawsze o tym zapominamy... Mnie się zdarza dość często przez przypadek włączyć jakiś tryb, pewnie dlatego, że w aplikacji Grenton każde dotknięcie ekranu trafione w ikonkę oznacza zmianę (nawet jeżeli chcieliśmy tylko przedostać się do kolejnego ekranu...). Jest możliwość "zmuszenia" systemu do przejścia stan automatyczny ale nie ma takiej opcji w programatorze, programista musi do tego napisać indywidualny skrypt i wskazać np. godzinę, w której ta zmiana ma codziennie nastąpić. Czy jest to rozwiązaniem tego problemu? Moim zdaniem nie, ponieważ ciężko jest określić najbardziej odpowiednią godzinę... 

Nie rozumiem również z jakiego powodu tryb Holiday Mode jest przyporządkowany oddzielnie dla każdej strefy grzewczej. Przecież jak wyjeżdżamy to z całego domu a nie z jednego pokoju... Aktualnie wyjeżdżając trzeba w każdej strefie grzewczej włączać ten tryb z osobna.

Czy funkcjonalność Heat Up jest potrzebna? Moim zdaniem jest całkowicie zbędna. Wystarczającym jest przejście w tryb manualny, gdzie użytkownik będzie mógł ustawić dowolną temperaturę lub temperaturę skonfigurowaną przez siebie w innej porze dnia od tej jaka jest aktualnie zadana w harmonogramie.

Reasumując wg mnie nie ma lepszego sposobu jak dzielenie doby na części określając dla nich temperatury wpisując je "z ręki". Jeżeli twórcy Grenton chcą dać możliwość użytkownikowi możliwość ustawienia o każdej godzinie innej temperatury (bo z taka argumentacją się spotkałem) to należy dać mu możliwość zdefiniowania ilości temperatur jakie będą występować w ciągu jednej doby od 2 do 24, choć moim zdaniem jest to zupełnie zbędna funkcjonalność, gdyż podział na 4 temperatury jak to jest w Fibaro w zupełności wystarcza. Do tego dołączamy: (i) poprawiony tryb ręczny, gdzie oprócz wprowadzenia dowolnej temperatury będzie możliwość wskazania innej ze skonfigurowanych temperatur niż aktualnie wskazuje harmonogram, (ii) automatyczne przejście z trybu manualnego na tryb auto przy kolejnej zmianie temperatury w harmonogramie; (iii) przycisk wejście/wyjście (programowalny z poziomu OM a nie przez pisanie skryptu), którego naciśnięcie powoduje: przejście wszystkich pomieszczeń np. na temp nocną (jak również inne zdefiniowane funkcjonalności jak np. opuszczenie rolet, wyłączenie świateł itp.), następnie przywrócenie ogrzewania w tryb automatyczny, otwarcie rolet itp. No i mamy wtedy w miarę inteligentne sterowanie ogrzewaniem. W obecnym rozwiązaniu ja osobiście żadnej inteligencji niestety nie dostrzegam, a wręcz tęsknię za moim starym programatorem Euroster 2510 za 150 zł....

Czekam na Państwa opinie.
Michał Bogdaszewski

Godziny i dni możesz łatwo pogrupować klikając w apce kwadraciki. Wtedy masz ustawianie, jak w Fibaro.

Opcja automatycznego powrotu z manuala do auto po każde zmianie "przedziału" jest dla mnie bez sensu. Ręczy ma być ręczny i koniec. Większość moich Klientów ma na stałe tryb ręczny i ustawiają sobie pokrętłem w apce temperaturę.

Ale... tryb HeatUp można by zmienić aby ustawiać konkretną temp. na konkretny czas taki tryb "chwilowy ręczny" np. 25st. na 4h. Byłoby to bardziej czytelne niż dodawanie stopni do, tak naprawdę, dynamicznie (z harmonogramu) zmienianej temperatury.

Tryb wakacyjny możesz ustawić dla wszystkich stref prostym skryptem, ale można byłoby dorzucić w apce popup z pytaniem, czy włączyć go dla wszystkich stref.

Pomysł (iii) hmmm... jak nie czujesz się na siłach w pisaniu w LUA to możesz to wszystko wrzucić w drzewko. Prościej się chyba nie da...

Pzdr.

KZ

Wiem, że można grupować godziny ale to nic nie daje i nie jest to tożsame z rozwiązaniem Fibaro. Chyba mnie nie zrozumiałeś dlatego podam prosty przykład: załóżmy, że poświęciłem trochę czasu i ustawiłem sobie harmonogram powiedzmy w salonie w taki sposób, że dla uproszczenia podzieliłem sobie dni tylko na dwie temperatury nazwijmy je dzienną i nocną, tyle, że w każdym dniu tygodnia rozplanowałem je nieco inaczej. Po kilku dniach użytkowania stwierdziłem, że jednak jest zbyt zimno i chciałbym je podnieść np. o 0,5 stopnia do góry. Jaka mnie teraz czeka praca (bo tak ją trzeba nazwać) na moim smartfonie aby tego dokonać? Otóż zaznaczam jako pierwszy poniedziałek, następnie grupuję godzinny przypadające na temp dzienną, próbuję wycelować palcem na ekranie w nową temperaturę, za którymś razem w końcu się udaje (jak już pisałem dokładność jest 0,1 stopnia, kobiety i dzieci mają łatwiej bo mniejsze palce ;D), następnie grupuję godziny nocne i ponawiam poprzednią czynność, na koniec zapisuję zmiany (o ile nie zapomnę)... i tak 7 razy dla każdego dnia tygodnia z osobna... czas operacji jakieś kilkanaście min w zależności od wielkości ekranu urządzenia :D ponadto po pewnym czasie okazuje się,  że np. w trzech dniach zapomniałem zapisać zmiany w harmonogramie ze względu na to, iż w trakcie tej pracy byłem mocno poirytowany. Na samą myśl podjęcia się takiej zabawy robi mi się słabo. Strach pomyśleć co by się stało gdybym ustawił np 12 lub więcej temperatur w ciągu dnia bo taką piękną funkcją obdarzył mnie Grenton a ja się skusiłem i chciałbym zmienić każdą z nich... Czas operacji ciężko określić, z dużą dozą prawdopodobieństwa po 20 minutach telefon wylądowałby rozbity na podłodze i musiałbym kupować nowy... A teraz zastanówmy się co bym musiał zrobić mając stary poczciwy Euroster lub Fibaro? Otóż zmieniam wartość temperatury w jednym miejscu i tyle - czas realizacji kilka sekund, zero irytacji i uśmiech na twarzy.

Przechodzenie z trybu ręcznego w tryb automatyczny "z automatu"

Powinienem był stwierdzić: po co komu inteligentna instalacja w domu skoro cały czas ma włączony tryb ręczny? Jednak w przypadku Grentona jestem w stanie to akurat zrozumieć... po prostu programowanie i wprowadzanie w nim zmian jest zbyt uciążliwe a przez to zniechęcające. Każdy, kto w przeszłości użytkował tradycyjny programator jest przyzwyczajony do pewnych standardowych rozwiązań ale jeżeli ktoś woli z premedytacją używać ciągle trybu ręcznego to również nie widzę przeciwwskazań. Wystarczy dodać w ustawieniach opcje automatycznego przełączania trybu ręcznego w tryb automatyczny i każdy sobie wybiera jak mu wygodniej. 

HeatUp

Tu się zgadzam, wtedy ten tryb miałby jakikolwiek sens. Aktualnie go brak.

Skrypty

Wiem, że dużo przydatnych rzeczy można dołożyć w ten sposób ale to nie jest przecież system dla programistów tylko dla normalnych użytkowników. Użytkownik nie powinien być zmuszany do kreowania sytemu tylko cieszyć się z jego użytkowania. Ja osobiście czuję się trochę jak tester sytemu, za który musiałem zapłacić. Moim zdaniem jego twórcy wprowadzili dużo zbędnych funkcji a zapomnieli podstawowych i funkcjonalnych rozwiązaniach, powinni to naprawić.

Szanowny Panie Michale,

Dziękujemy za Pana uwagi dotyczące obiektu termostat. 

System Grenton (moduły sterujące, oprogramowanie jak i  aplikacje sterujące) cały czas jest rozwijany i dostosowywany zarówno do  dynamicznie rozwijające się rynku jak i oczekiwań i uwag naszych partnerów oraz  klientów, a proces modernizacji w dużej mierze opieramy właśnie na opinii użytkowników  systemu.

Jak Pan słusznie zauważył, obiekt termostat posiada wiele cech  i metod, które pozwalają na tworzenie bardzo rozbudowanych i zaawansowanych  algorytmów sterujących, które elastycznie można dostosowywać do potrzeb różnych  użytkowników, a wielu ma swój pomysł na sterowanie ogrzewaniem, który często  bardzo odbiega od potrzeb pozostałych. Termostat w postaci gotowego obiektu  jest swoistym kompromisem.

Jeśli chodzi natomiast o kwestię uruchamiania trybu „Holiday  Mode” dla każdego z utworzonych termostatów: uruchamianie trybu dla każdego  termostatu z osobna nie jest rzeczywiście optymalnym rozwiązaniem i w tej  sytuacji sugerowałbym pogrupowanie tych termostatów. Grupowanie można  zrealizować bardzo prostym skryptem, który nawet mało zaawansowany użytkownik  bez problemu utworzy w edytorze graficznym lub poprzez bezpośrednie powiązania  pomiędzy termostatami.

Dosyć ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest  również powiązanie załączenia/wyłączenia trybu „Holiday Mode” ze sceną „wyjście  z domu” oraz „powrót do domu” – w tej sytuacji tryb będzie uruchamiany automatycznie  przy wyjściu bez konieczności uruchamiania aplikacji.

Pozdrawiamy,

Zespół GRENTON

Szanowny Zespole GRENTON

Jestem zmuszony sprostować Państwa odczucia co do moich spostrzeżeń. Otóż wg. mnie obiekt termostat posiada zupełnie zbędne funkcjonalności komplikujące życie normalnego użytkownika, a niektóre z nich jak np. HeatUp w aktualnym wydaniu są niefunkcjonalne, przez co używanie ich nie ma w zasadzie sensu czy Holiday Mode, który trzeba załączać dla każdego z obwodów z osoba. Aktualnie systemu nie można elastycznie dostosowywać do potrzeb różnych użytkowników jak Państwo twierdzicie, gdyż nie jesteście w stanie spełnić potrzeby wygodnego i szybkiego programowania do jakiej byli przyzwyczajeni byli użytkownicy tradycyjnych sterowników, a kompromisem można nazwać rozwiązanie jakie przedstawiłem na początku niniejszego wątku, a nie to które funkcjonuje aktualnie. Użytkownik sytemu nie potrzebuje "możliwości tworzenia bardzo rozbudowanych i zaawansowanych  algorytmów sterujących" tylko mądrych pomysłów, dzięki którym użytkowanie, konfiguracja oraz rekonfiguracja systemu jest dla niego łatwa, logiczna i przyjazna. Proszę odnieść się konkretnie do przykładu jaki podałem i odpowiedzieć na pytanie czy o tym marzył użytkownik kupując ten produkt?  Moim skromnym zdaniem nie bez powodu większość klientów Krzysztofa, który zabrał udział w tej dyskusji i  jak mniemam jest instalatorem/dystrybutorem systemu, korzysta tylko i wyłącznie z trybu manualnego... Moim zdaniem dlatego, że uważają tryb auto za zbyt skomplikowany w obsłudze. Możliwości trybu manualnego daje prosty regulator za kilkadziesiąt zł montowany na ścianie i jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że nawet wygodniej go obsługiwać niż nurkować w aplikacjach telefonicznych. Chyba zatem nie o to chodzi w systemach smart home. Moim zdaniem mylą się również Państwo twierdząc, iż każdy ma swój pomysł na sterowanie ogrzewaniem, wg. mnie osoba inwestująca w system smart home oczekuje od jego twórcy (czyli od Państwa) dostarczenia najbardziej pomysłowego, prostego i optymalnego rozwiązania, a nie możliwości kreowania tego sytemu na poziomie zaawansowanego użytkownika a wręcz programisty. 

Skoro zgadzacie Państwo z tym, że tryb Holiday Mode w aktualnym kształcie nie jest optymalnym rozwiązaniem to dlaczego zamiast go poprawić raz na zawsze rekomendujecie jego grupowanie za pomocą skryptu? Po co dokładacie Państwo pracy własnym pracownikom, instalatorom i użytkownikom? Trybu Holiday nie powinno się również używać jako dodatku do czynności typu WYJŚCIE/WEJŚCIE z domu, gdyż używamy go jak sama nazwa wskazuje do dłuższych nieobecności w domu ustawiając temperaturę np.16 stopni. Jak wychodzimy z domu normalnie w trybie dobowym obniża się temperaturę zazwyczaj do tzw. nocnej tj. 18-19 stopni bo przywrócenie z temperatury wakacyjnej trwałoby zbyt długo jak by doszło takiego wyziębienia.

Reasumując zaczynam się zastanawiać co w ogóle zapoczątkowało rynek systemów smarthome  i nie widzę innego zaczepienia przynajmniej z osobistych doświadczeń jak pojawienie się w moim domu sterownika do pieca c.o. Euroster... O ile dobrze pamiętam to było około roku 1997. Zatem rozwiązanie z przed ponad 20 lat wyznaczyło pewien standard i do dnia dzisiejszego jest w takiej samej formie w sprzedaży chyba nie przez przypadek. Wg mnie postęp technologiczny polega na wykorzystaniu dostępnych na rynku i sprawdzonych rozwiązań w celu ich ulepszania oraz rozszerzenia ich funkcjonalności. Wg mojej skromnej oceny Państwo całkowicie zignorowali dotychczasowe doświadczenia rynkowe w tej kwestii i stworzyli własną koncepcję, która niestety utrudnia życie zamiast go ułatwiać i nie może być określana mianem "SMART". 

Bardzo proszę o Państwa stanowisko w tej sprawie oraz informację czy można się spodziewać zmian programistycznych w tej kwestii.

Z poważaniem

MB

Dla mnie rozwiązanie Grenton jest fajne. Ustawienie termostatu dla danego pomieszczenia czy piętra zajmuje ok. 1-2 minuty, więc jest ok, a może kilka razy na początku zmieniałem te ustawienia, w tym sezonie tylko raz na początku. Jak coś chcę zmienić na chwilę to daje manual i ustawiam to co chcę w danym momencie. Nie chciałbym, by manual wracał do ustawień automatycznych sam, bo mi o to chodzi by był ustawiony ręcznie. Mam u siebie kilka termostatów i podział od poniedziałku do piątku 4 poziomy - nocy, rano jak jesteśmy w domu, dzień jak nas nie ma, wieczór jak jesteśmy. W weekend 2 poziomy dzień i noc. Ja to konfigurowałem tak, że najpierw ustawiem wszystkie dni i wszystkie godziny i zaznaczam poziom temperatury dziennej, gdy jesteśmy w domu, czyli 21.8 st. Następnie odznaczam godziny dzienne - od 6 do 23 i ustawiam temperaturę nocną na 19 st. Następnie odznaczam sobotę i niedzielę i wszystkie godziny, zaznaczam godziny od 9 do 16 i ustawiem temperaturę dzienną gdy nie ma nas w domu czyli 20,5 st.  

Trybów heat up i holiday nie używałem jeszcze.

Fajnie to jest za pierwszym razem. Problem pojawia się wtedy gdy domownicy stwierdzą jednak zamiast 21.8 lepiej byłoby mieć 21,3 i rozpoczynamy całą zabawę od nowa, a wystarczyło by tylko zmienić w jednym miejscu ustawienie temperatury. Używałeś wcześniej tradycyjnego sterownika?

popieram uwagi Michała w całej rozciągłości. Wszystko zostało powiedziane.

Login or Signup to post a comment