Start a new topic

Dobór przewodu magistralnego

Witam

Jaki polecacie przewód do magistrali, skrętkę UTP, FTP, STP, 5tej czy 6tej kategorii, w ekranie czy bez ekranu i co jeśli przewody będą szły w niektórych odcinkach koło przewodów elektrycznych ?

Jak najlepiej podpinać moduły ? Jedna para "+" druga "-" trzecia "A" czwarta "B" ? Czy stosować przekrosy żył ?Masz informacje w wytycznych od grenton str. 15 https://www.grenton.pl/download/files/Manuals/PL/Grenton_Technical_WiringDiagrams_PL_v.1.0.1.pdf


Z tego co rozmawiałem z nimi to najlepiej stosować kabel ekranowany FTP, uziemić oplot z jednej strony, n. w szafie. Najważniejsze, że A i B to muszą być przewody ze sobą skręcone, by zachowana była stała impedancja. 

Szanowny Panie Michale,


Minimalne wymaganie dla przewodu magistralnego to kabel typu "skrętka" Cat.5 UTP.  Zalecamy jednak użyć skrętkę ekranowaną SFTP, przy czym ekran podpinamy w jednym punkcie do masy (GND).           

W przypadku prowadzenia przewodów magistralowych TF-bus typu skrętka w okolicy przewodów wysokiego napięcia - minimalna odległość od zewnętrznych powierzchni kabli narzucona przez normy to 10mm. Zaleca się jednak stosować znacznie większy odstęp w celu minimalizacji indukcji zakłóceń z sieci wysokiego napięcia i sugerujemy aby ta odległość wynosiła ok 15cm.


Poprawne podłączenie żył skrętki (A,B,GND,VCC) wyglądać powinno następująco:

Para 1:  A1 + B1  

Para 2:  A2 + B2 (w przypadku powrotu z gwiazdy)  

Para 3: GND 

Para 4: VCC


Najbardziej korzystne podłączenie żył skrętki (A,B,GND,VCC):

Para 1:  A1 + B1  

Para 2:  A2 + B2 (w przypadku powrotu z gwiazdy)  

Para 3: GND + VCC

Para 4: GND + VCC

Pozdrawiamy,

Sales Team

Czy w przypadku przewodów UTP / FTP podpiętych do włączników lub czujników 1wire również odległość bezpieczna jest wymagana? Czy przewody sygnałowe i 230V mogą być prowadzone np. jednym peszlem ? 

Bezpieczna odległość zalecana jest dla wszystkich przewodów wykorzystywanych do transmisji cyfrowych np. przewody LAN, domofonów cyfrowych czy wszelkiego rodzaju magistrali - w tym magistrali 1-wire oraz TF-bus.


Pozdrawiamy,

Zespół Grenton

Login or Signup to post a comment