Start a new topic

Dobór przewodu magistralnego

Witam

Jaki polecacie przewód do magistrali, skrętkę UTP, FTP, STP, 5tej czy 6tej kategorii, w ekranie czy bez ekranu i co jeśli przewody będą szły w niektórych odcinkach koło przewodów elektrycznych ?

Jak najlepiej podpinać moduły ? Jedna para "+" druga "-" trzecia "A" czwarta "B" ? Czy stosować przekrosy żył ?Szanowny Panie Michale,


Minimalne wymaganie dla przewodu magistralnego to kabel typu "skrętka" Cat.5 UTP.  Zalecamy jednak użyć skrętkę ekranowaną SFTP, przy czym ekran podpinamy w jednym punkcie do masy (GND).           

W przypadku prowadzenia przewodów magistralowych TF-bus typu skrętka w okolicy przewodów wysokiego napięcia - minimalna odległość od zewnętrznych powierzchni kabli narzucona przez normy to 10mm. Zaleca się jednak stosować znacznie większy odstęp w celu minimalizacji indukcji zakłóceń z sieci wysokiego napięcia i sugerujemy aby ta odległość wynosiła ok 15cm.


Poprawne podłączenie żył skrętki (A,B,GND,VCC) wyglądać powinno następująco:

Para 1:  A1 + B1  

Para 2:  A2 + B2 (w przypadku powrotu z gwiazdy)  

Para 3: GND 

Para 4: VCC


Najbardziej korzystne podłączenie żył skrętki (A,B,GND,VCC):

Para 1:  A1 + B1  

Para 2:  A2 + B2 (w przypadku powrotu z gwiazdy)  

Para 3: GND + VCC

Para 4: GND + VCC

Pozdrawiamy,

Sales Team

Masz informacje w wytycznych od grenton str. 15 https://www.grenton.pl/download/files/Manuals/PL/Grenton_Technical_WiringDiagrams_PL_v.1.0.1.pdf


Z tego co rozmawiałem z nimi to najlepiej stosować kabel ekranowany FTP, uziemić oplot z jednej strony, n. w szafie. Najważniejsze, że A i B to muszą być przewody ze sobą skręcone, by zachowana była stała impedancja. 

Czy w przypadku przewodów UTP / FTP podpiętych do włączników lub czujników 1wire również odległość bezpieczna jest wymagana? Czy przewody sygnałowe i 230V mogą być prowadzone np. jednym peszlem ? 

Bezpieczna odległość zalecana jest dla wszystkich przewodów wykorzystywanych do transmisji cyfrowych np. przewody LAN, domofonów cyfrowych czy wszelkiego rodzaju magistrali - w tym magistrali 1-wire oraz TF-bus.


Pozdrawiamy,

Zespół Grenton

Login or Signup to post a comment