Start a new topic

Termometry cyfrowe DS18B20

W swojej instalacji mam około 10 termometrów DS18B20 i praktycznie zawsze odczyt któregoś z nich to "nil"... Czy problem tkwi w braku rezystora podciągającego? Czy ktoś też tego problemu doświadczył? Czy są może jakieś inne termometry 1-wire lepiej współpracujące z grentonem?

Witam, opisz swoja instalację DS18B20. Jaki przewód, jakie połączenia, jak wyglądają trasy przewodów ( razem czy osobno z energetycznymi ) itd.  

Termometry są ukryte w puszce podtynkowej za włącznikiem. Do podłączenia wykorzystałem 2 żyły skrętki kategorii 5e, która biegnie właśnie do włącznika. Być może na pewnych odcinkach skrętki idą po ścianach, ale problem występuje również w termometrze podłączonym na krótkim odcinku przewodu dwużyłowego podłączonego bezpośrednio do modułu Analog. Oczywiście przewody do termometru są w bezpośrednim sąsiedztwie energetycznych w samej rozdzielni. Nie mam (a może powinienem mieć) rezystor pomiędzy żyłą danych a masą, o którym piszą przy opisie współpracy termometrów z Arduino?

Proszę spróbować wyłączać poszczególne bezpieczniki w rozdzielni elektrycznej. Zostawiając tylko GRENTONA. Mamy właśnie przypadek, że po wyłączeniu jednego z bezpieczników ( przypadkowym ) wszystko wróciło do normy. Problemem okazały się zasilacze do obwodów RGB. Nawet podłączenie ekranów ( do uziemienia ) przy skrętkach tylko pogarszało sytuację. Sytuacja pasowa, szukamy rozwiązania wymiana zasilaczy za 1500 zł raczej nie wchodzi w grę :(

Dziękuję za uwagę. Spróbuję. Czyli podejrzane są transformatory zasilaczy?

Proszę napisać jak lokalizacja problemu. Jestem bardzo ciekawy co u Pana powoduje problem. Może razem uda nam się go rozwiązać.

niestey na tak długotrwałe testy aktualnie nie mam czasu. u mnie wartosc "nil" pojawiala sie nieregularnie i z roznym "nasileniem". zaobserwowalem za to termometr, ktory wydawalo mi sie, ze najczesciej sprawia problem i go odlaczylem. dodalem tez przy samym module Analog regystor 4k7oma i teraz blad pojawia sie znacznie rzadziej ale jednak nadal sie pojawia. czesciej jednak wszystko jest ok. nastepnym krokiem bedzie podlaczenie tego odpietego termometru z powrotem.

Witam

Miałem podobny problem u dwójki klientów.

Mi w instalacji klienta pomogło zwiększenie podpięcia ilości żył ze skrętki np. zamiast 2 żył podłączyłem 2 pary(jeżeli są wolne oczywiście). 

I problem minął.

Pozdrawiam

Login or Signup to post a comment