Start a new topic

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym hydraulicznym

Witam, planuje system Grenton, instalacja elektryczna już przygotowana, jestem na etapie negocjacji oferty. Ogrzewanie w domu będzie w większości podłogowe hydrauliczne (piec gazowy). Grzejniki w łazienkach i piwnicy. CHciałbym sterować ogrzewaniem przez system, zdaje sobię sprawę, że przy podłogówce jest duża bezwładność i nie ma sensu podziału na wiele stref grzewczych jednak chciałbym podzielić parter i piętro na 2 strefy + 2 łazienki. Technik/monter z którym negocjuję twierdzi, że sterowanie podłogówką ze względu na tę właśnie bezwładność będzie ciężkie do osiągnięcia/zaprogramowania i że lepiej zrobić to na innym systemie np. KNX


Czy jest ktoś w stanie mi objaśnić na czym polega problem lub jak go rozwiązać? 


Witam, Oczywiście, że MA SENS podział ogrzewania podłogowego, przynajmniej na tyle stref, ile pokoi (różnych użytkowników) bedzie w domu. Proszę wyobrazić sobie, że powiedzmy Pan wspólnie z partnerką preferuje niższe temperatury w sypialni na noc, pana syn w swoim pokoju woli temp. np. o 2 st.C wyższą, a córka w trzecim pokoju jeszcze inaczej. W łazienkach, z uwagi na komfort uzytkowania warto stałą, średnio wysoką temperaturę podłogi, a ewentualne potrzeby cieplne kompensować przez grzejniki ścienne. Powinna być jednak możliwość sterowania przez system, gdyż jeśli wybierze Pan np. scenę "prysznic/kąpiel" która ma np. Włączyć wentylator wyciągowy na wyższe obroty i suszyć ręczniki na grzejniku drabinkowym, podnosząc na np. 2-3 godziny jego temperaturę, to może sie okazać, że w łazience jest po prostu za gorąco. Co do samego Bezwładności systemu. Ważne jest, aby: 1. Temperaturę w obiegu podłogówki uniezależnić od sterowania piecem ze sterowaniem np. Pogodowym. Tu potrzebny bedzie zawór trójdrożny przed rozdzielaczem podłogówki. Najlepiej oczywiście umieścić go w kotłowni, jeśli już z tamtąd jest rozdział na grzejniki i podłogówkę. Takie rozwiązanie wymaga oczywiście wymuszonego obiegu "za zaworem". Sterowanie zaworem warto zrobić w oparciu o regulację PID. Tzn. Uzależnić od temperatury na zasilaniu z pieca, pożądanej temp. Zasilania podłogówki. I uzyskać w ten sposób w miarę stabilną temp. W obiegu podłogówki. 2. Zastosować siłowniki (z pełną regulacją jak przy termostatach) w każdym obiegu. 3. I najważniejsze - każdy z obiegów powinien mieć osobny regulator PID w programie modułu centralnego, szczególnie wtedy, gdy mamy inny typ podłogi (kafelki, panele, drewno). Do drewnianych grubych podłóg nie zaleca się ogrzewania podłogowego, bo tu sterowalność jest niewielka (przewodzenie cieplne drewna jest stosunkowo małe). 4. Nie wiem, czy grenton ma już gotowe bloki regulacji PID, ale nawet jeśli nie, to można taki proces zdefiniować samemu. Trochę przy tym bedzie zabawy w dobraniu parametrów krzywych regulacji by osiągnąć porządaną stabilność temperatury w pokojach. Potrzebny bedzie najlepiej dokładny pomiar minimum powietrza w pokoju a optymalnie i temperatury podłogi (sensor temp. w posadzce). Tylko wspomnę na koniec, ze dobry regulator PID bedzie reagował odpowiednio na: różnicę w temp. zadanej a zmierzonej i szybkość zmian temperatury w pomieszczeniu. Tzn. im większa jest ta różnica tum większy stopień otwarcia zaworu na danej strefie, a im szybszy czas narastania temp. Tym krótsze czasy otwarcia zaworu, w stosunku do czasu przymknięcia/zamknięcia zaworu. Dobrze jest uzależnić regulację również od temp. samej podłogi, co pomaga dodatkowo zredukować wpływ bezwładności zależnej od typu podłogi, ale to już wyższa szkoła jazdy. Bez odpowiedniego typu regulacji albo źle wykonanej, wahania temperatury w pomieszczeniu 1,5-2 st.C a nawet więcej mogą być niestety normą, przy dobrym systemie 0,3st.C do 0,5st.C da się osiągnąć. Pozdrawiam.

1 person likes this
Rozumiem, pokaże ta wiadomość technikowi. Chciałbym właśnie prostą sprawę - czujnik temperatury na strefę i na bazie odczytu z tego czujnika system wlacza lub wyłącza grzanie. Wydawało mi sie ze to nie jest aż tak skomplikowane.
Proszę zajrzeć w temat "sterowanie ogrzewaniem podłogowym..." na tutejszym forum. Nie wiem jak rozbudowany jest algorytm "wirtualnego termostatu" grenton, ale chyba powinno to być to co Pani potrzebne. Dla średnio ogarniętego użytkownika zbudowanie skryptu sterującego strefą nie powinno stanowić większego problemu. Wszystko wyjaśnione bardzo ładnie. Jedynie proszę zwròcić uwagę na histerezę w nastawach . 2st.C do wg mnie o dużo za mała dokładność. 1st.C jeszcze można przełknąć a 0.5st. jest już super (praktycznie nieodczuwalne zmiany). Pozdrawiam i powodzenia. Ps. Jeśli Moduł Termostat ma regulację na bazie PWM, to może Pan zastosować najtańsze zawory na strefy - takie typu otwarty/zamknięty. Warunek - stała temp. Na zasilaniu podlogówki! Dobry zawór trojdrożny mechaniczy z nastawą temperatury to Panu załatwi (np firmy Afriso). Reszta to już sterowanie zaworów on/off z centrali na podstawie zmierzonej temp pomieszczenia i podłogi oraz temp. żądanej.

Witam możecie podać model jakiś głowic do grzejników które ogarnie grenton

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Przewodowe

Szanowny Panie Jacku,


Do systemu Grenton może zostać podłączona dowolna głowica przewodowa. Najczęściej wykorzystywane są siłowniki termoelektryczne zasilane 230V i 24V, które mogą być sterowane przez moduł wyjść przekaźnikowych Relay.

Jedna z takich głowic jest dostępna na naszym portalu B2B pod adresem http://b2b.grenton.com zainteresowanych zapraszamy do rejestracji konta i zakupów.


Z poważaniem

Zespół Grenton

Login or Signup to post a comment