Start a new topic

Skomplikowany interfejs do Grentona na smartfon.

Może komuś nie odpowiada zbyt duża ilość informacji- mnie też. Dlatego interfejs ma zwracać uwagę na te ikonki, które są kolorowe. Ogólnie mam na nim wszelkie potrzebne ogólne informacje.

Przy braku napięcia w domu na ekranie pojawia się żółta tabliczka informacyjna. Podobnie przy zwarciu na 1-Wire.

Kolory i obrazki ikonek zmieniają się, np. po zachodzie słońca jest księżyc za chmurką. Kolor termometru zmienia się w zależności od temperatury zewnętrznej. Kolor okna w domku podobnie. Teraz to budowa, więc zimny niebieski. Strzałki obok termometru pokazują, czy temp. w ciągu ostatniej godziny wzrosła czy spadła. Wskaźnik temp. kominka ma zakres 40-100 stopni.

Może Was zainspiruje.

image

Kolejne ekrany interfejsu nie są aż tak przeładowane i wyglądają normalniej.

image

Moim zdaniem super pomysł i bardzo fajne wykonanie. Muszę usiąść nad swoimi interfejsami bo widzę, że da się tu dużo fajnego wymyślić. 
Dzięki za inspirację :)

Rzeczywiście super wykonanie i świetny pomysł (podobnie jak interfejsy dla dzieci). Muszę nad swoim popracować bo po obejrzeniu takiego projektu zwykłe przyciski poustawiane w równe rządki wydają się śmiesznie banalne.

A możesz przybliżyć jak technicznie robisz że te ikonki zmieniają kolory (rozumiem że to zmienia się wyświetlany obrazek) w zależności od zmiany stanu źródła?

Pozdrawiam Karol.

Jak ikonki zmieniają kolory? Załóżmy, że chcemy wyświetlać 3 różne kolory symbolu termometru. Tworzę 3 ikonki, każda w stanie niewidocznym i widocznym i nakładam je na siebie graficznie (te same współrzędne). W przypadkach, gdy np. za chmurką ma być słońce lub księżyc, należy zwrócić uwagę na kolejność dodawania ikonek do ekranu.

2 people like this

Przyznam ze wytestowalem OM, ale ni groma nie wiem jak Ty powstawiales tam te ikonki itp. Tam mozna chyba tylko domyslne wybrac? Ma ktos moze jakas instrukcje OM etc? Moze ja jakas nieaktualna wersje mam :P

:-) Masz aktualną wersję. Te "inne" ikonki to trochę pracy i modyfikacji w OM. Ale da się! Może kiedyś Grenton zafunduje użytkownikom coś, co pozwoli na tworzenie własnych ikon z zaimportowanych plików graficznych...

Benek, dzięki za Twoje informacje. Przyznam że wiem już jak zmieniać same grafiki w skórkach ale mam pytanie - do tej ikonki reprezentujacej temperaturę (a właściwie ikonek) której kontrolki użyłeś w OMie?

Tworzenie ikonki wielostanowej.

Zacznę od najprostszego przykładu wskaźnika temperatury: zimno, normalnie, ciepło.

Zaczynam od stworzenia 3 różnych ikon termometrów, które w stanie off są przezroczyste.

Poniżej 3 ikonki on i ostatnia z prawej off (jest, ale jej nie widać w poście):

image  image  image  image

W OM klikam dwukrotnie na CLU i w cechach użytkownika dodaję 3 numeryczne zmienne globalne np. w_domu_zimno, w_domu_normalnie oraz w_domu_goraco. Defaultowo przypisuję im wartości zerowe.

Na stronę interfejsu dodaję RadioButton i jako źródło podaję CLU->w_domu_zimno, a  jako ikonkę- wiadomo. Zapisuję współrzędne ikonki i znowu dodaję RadioButtona tym razem dla w_domu_normalnie i potem analogicznie kolejnego, podając te same współrzędne dla wszystkich ikonek. Ustawiając je ręcznie ciężko będzie, bo są niewidoczne ze względu na stan OFF.

W efekcie nakładam na siebie 3 butony i jak tylko jeden jest w stanie ON to reszta jest przezroczysta, bo w stanie OFF. :-)

Ot i cała tajemnica.

Teraz tylko skrypt odpalany np. co minutę, ładujący do CLU odpowiednie wartości zależnie od czujnika temperatury:

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_w_domu->Value<20) thenCLU->w_domu_zimno = 1

CLU->w_domu_normalnie = 0

CLU->w_domu_goraco = 0 else

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value>=20) and (CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value<23) thenCLU->w_domu_zimno = 0

CLU->w_domu_normalnie = 1

CLU->w_domu_goraco = 0 else

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value>=23) thenCLU->w_domu_zimno = 0

CLU->w_domu_goraco = 1 else

end

end

end

Potem zapis do CLU i wysłanie pliku interfejsu. DONE!

Należy pamiętać o tym, że każda modyfikacja w OM powinna przed pracą być skopiowana.

Zwracam uwagę na to, ponieważ moje opisy dotyczą grzebania w OM i robisz to na własną odpowiedzialność!

Chyba coś poszło nie tak i posta mi zjadło.

Krótko:

nakładam na siebie trzy ikonki. Mają one stany On i Off. To jak wiesz stany RadioButtona. Stan Off to przezroczysty png. W cechach użytkownika CLU dodaję trzy zmienne globalne sterujące 3 buttonami Radio (defaultowo zadaję im number i wartości 0. Piszę skrypt odpalany np. co minutę:

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value<20) then

CLU->w_domu_zimno = 1

CLU->w_domu_goraco = 0

else

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value>=20) and (CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value<23) then

CLU->w_domu_zimno = 0

CLU->w_domu_normalnie = 1

CLU->w_domu_goraco = 0

else

if(CLU->czujnik_temp_powietrze_salon->Value>=23) then

CLU->w_domu_zimno = 0

CLU->w_domu_goraco = 1

else

end

end

end

i jako źródło butonów podaję stan zmiennych globalnych.

Nakładam butony na siebie zadając te same współrzędne.

1 person likes this

Witaj! 

Albo ja jestem tępy, albo mój OM... 

Na stronę interfejsu dodaję RadioButton i jako źródło podaję CLU->w_domu_zimno, a  jako ikonkę- wiadomo.

Ale ze jak dodajesz temu własną ikone?! Pokaż screena bo nie kumam jak to zrobić. Mam własny interfejs, własną stronę, dodaje przycisk Radio, dodaje tam źródło, potem w parametrach mam skórkę ale moge tylko domyślne wybrać.... 

Z góry dziekuję. 

Żeby wszystko było jasne: na razie Grenton w Object Manager oferuje nam smutne szare ikonki, które w niczym nie ograniczają funkcjonalności systemu, lecz niezbyt ładnie prezentują się na ekranie interfejsu w czasach, gdy przyzwyczajeni jesteśmy do pięknych ekranów z chmurkami i kolorowymi ikonkami, a tablet do obsługi systemu zamierzamy oprawić w drogie ramki i powiesić na ścianie w salonie.

Ja i zapewne wielu użytkowników poradziło sobie z tym problemem poprzez stworzenie własnych ikon. Proces ten wymaga posiadania zaawansowanego programu graficznego, który pozwoli na stworzenie plików graficznych o określonych rozmiarach i przezroczystości dla danego interfejsu, oraz wymaga edycji plików xml. Dlatego nie podejmuję się szkolenia jak to zrobić, bo można w programie OM tak sobie nabruździć, że już nie odpali prawidłowo i ktoś będzie miał pretensje, że musi zaczynać od nowa.

Jeśli komuś miałbym pomóc w stworzeniu niepowtarzalnego interfejsu to musiałbym się z nim spotkać i posiedzieć cały dzień, a może dłużej. Tak jak z podrasowaniem silnika w aucie- można, ale nie w swoim garażu.

Moimi postami pokazuję jedynie co można wykrzesać z Grentona- a można jak widać wiele. :-) Firma się rozwija, tylko wciąż mi nie odpowiadają na pytanie, kiedy nowy HM na iphone,a... :-(

Zapracowani...

a skopiowanie całego katalogu z OM przed grzebaniem w nim i w przypadku awarii uruchomienie pliku exe z tej kopii ożywi system? i drugie pytanie: czy zedytowanie fabrycznych ikonek albo po prostu podmienienie ich na własne grafiki z zachowaniem nazw nie zadziała?

Skopiowanie całego katalogu? Owszem. Zawsze warto mieć wersję działającą OM.

Po podmianie ikonek aby widać je było w interfejsie musisz wgrać interfejs na urządzenie. Po ponownym uruchomieniu może wcale OM nie odpalić, nawet ten skopiowany wcześniej cały katalog. Będzie wtedy krzyczeć o pliki, ścieżki i po ptokach... Pozostanie reset CLU, odczyt konfiguracji, nowy projekt itd.

Ale do odważnych świat należy! :-)

a chmurka (na, jak rozumiem, inne warianty aktualnej pogody) jak się zmienia?

Szkoda, że na swojej stronie prezentują kolorowe ikonki, których w rzeczywistości nie ma w bazie.

Moje zdziwienie było dość duże, jak support oznajmił mi, że kolorowe to trzeba zrobić samemu.

PS: Ale wątek bardzo przydatny. I mam nadzieję, że będzie prężnie kontynuowany :)

Login or Signup to post a comment