Start a new topic
Answered

podłączenie czujników

Witam 

jaki czójnik temeratury pokojowej (chowany w ramce przełącznika-gniazdka) moge podłączyć do systemu. 

jaki jest potrzebny modół do takiego połączenia i jak wygląda wysterowanie takiego czójnika.

Best Answer

Czujnik to DS18B20 (1-Wire) podłączany do modułu Analog In/Out pod wejścia 1-Wire. Takich czujników można podłączyć 16 do jednego modułu (muszą być ze sobą połączone w linie).

Wysterowanie czujnika to już sama logika w module, zależy czym chcemy sterować.

Answer

Czujnik to DS18B20 (1-Wire) podłączany do modułu Analog In/Out pod wejścia 1-Wire. Takich czujników można podłączyć 16 do jednego modułu (muszą być ze sobą połączone w linie).

Wysterowanie czujnika to już sama logika w module, zależy czym chcemy sterować.

Panie Robercie,

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie nasze Panele - czyli Grenton Touch Panel jak i Grenton Smart Panel są wyposażone w czujniki temperatury.

Warto o tym pomyśleć w kontekście planowania instalacji.

Zespół Grenton

czy tez wam sie zdarza ze dane z dallasa raz są a raz ich nie ma?

Nie może tak być! Po to masz Grentona, żeby działał i zadowalał.

Tak może się zdarzyć, jak do podłączenia Dallasa użyje się np. kabelka do instalacji alarmowej o długości większej niż 4-5m. Z 18B20 połączenie musi być stabilne i wystarczy dobra skrętka. Konsekwencje mogą być irytujące, np. termostat odczyta zerową temperaturę i będzie grzał do oporu. Tak się dzieje przy zwarciu Dallasa.

Innym powodem może być zbyt duża ilość instrukcji do wykonania w skrypcie OnInit i wtedy podczas startu konfiguracji CLU coś może zostać pominięte.

Opisz dokładnie, kiedy Ci się tak dzieje. Czy tylko jeden nawala, czy więcej?

Jak wiadomo, Dallasy łączymy równolegle. Podepnij 15 sztuk na krótkich kabelkach, a jeden na 100 m kiepskiego alarmowego. Ten jeden zepsuje wskazania od wszystkich. Wynika to z zasady działania 18B20.

Podepnij 1 sztukę na krótko, a jedną na 100m. Wszystko zadziała. Ciekawe, co? Zależność od ilości. :-)

odpowiadam po kolei: - do 7 czujnikow uzywam skretki o dlugosci od kilku do kilkunastu metrow, a do jednego zwyklego dwuzylowego przewodu o dlugosci 1 m - od pewnego czasu mam taka sytuace: jeden z czujnikow zawsze dziala prawidlowo (na najkrotszym odcinku skretki), a inne na zmiane dzialaja i nie dzialaja, przy czym tych dzialajacyh jest jeden lub dwa - na interfejsie mobilnym przy tych niedzialajacych widze odczyty "nil" - nie kojarze zadnego pojedynczego wydarzenia, ktore moglbym obwiniac za taka sytacje - na OnInit mam zaledwie kilka rzeczy, ale moze warto wyrzucic je do jednego ueychamianego przy starcie systemu skryptu? - z tego co piszesz, mysle, ze moze jakis jeden psuje wszyskie niedzialajace? - od poczatku zdarzalo sie ze jakis nie dzialal i dawal odczyt "nil" ale szybko wracalo to do normy wiec myslalem ze taki urok takich czujnikow. jakies dalsze sugestie i rady?

Takie jaja potrafią się dziać, jak przepinasz czujniki nie wyłączając zasilania CLU. Pamiętam, że miałem z nimi niezłą jazdę.

Najpierw do najdalszych czujników użyj po 4 żyły skrętki 2+2). Włącz CLU i zobacz. Pomoże to ok.

Jak nie to kup wszystkie nowe czujniki, ale nie te po 20 groszy. Od sprawdzonego gościa po 2-3 złote.

Możesz też odpinać po kolei po jednym tylko czujniku, wyłapiesz który bruździ.

W OnInit możesz tylko parę słów dodać, więc dodaj skrypt i pisz co chcesz. Pamiętaj, że CLU może nie wyrabiać i potrzebne będą przerwy Wait np.:

-- wylaczam termostaty, aby nie zalaczalo sie ogrzewanie elektryczne podlogowe tuz po starcie CLU na kilka sekund

CLU->podloga_termostaty_stop()

-- otwieram główny zawór wody

CLU->zawor_wody->SwitchOn(0)

SYSTEM.Wait(1000)

-- teraz juz wlaczam termostaty, po 1 sekundzie, bo inaczej nie zastartuje poniższa linijka

CLU->podloga_termostaty_start()

Moje CLU odpala się 20 sekund, ale mam pewność, że wszystkie skrypty po kolei "uważnie" wykona. :-)

rzeczywiscie dla swojej wygody dolaczalem termometry przy wlaczonym systemie i oczywiscie pozniej robilem restart + discovery. to blad? za twoja rada odlacze od moduly wszystkie czujki i nastepnie podlaczajac po kolei od najblizszych zobacze jak bedzie sie zachowywalo. dzieki

Nie uszkodzisz CLU, ale wskazania głupieją. Czujniki podłączasz, discovery CLU i ma działać. Najlepszym rozwiązaniem według mnie jest połączenie ich dobrą skrętką. Dwie nóżki zwarte tuż przy czujniku i połączone po 2 żyły skrętki do Analog In. Czujniki kupione hurtem z tej samej serii. Potwierdzi to ich numer w OM.

Pamiętam, jak kiedyś badałem czas dostępu w RAM. Czytałem seriale poszczególnych kości i jeśli bardzo się różniły to czas odbiegał o dobrych kilka milisekund.

Czujniki odłączaj może od najdalszego. A może miernikiem pobadać rezystancje kabelków?

Tyle, co ci mogę podpowiedzieć. Oczywiste, że czujniki mają być lutowane i zakoszulkowane, by nie było zwarć. Zwarty jeden czujnik powoduje zerowe wskazanie wszystkich. Raz w moim "pająku" tak było i ogrzewanie pracowało na full. Potem dopisałem skrypt, który co jakiś czas bada, czy temp. przypadkiem nie wynosi 0 i wtedy sygnalizuje awarię.

Login or Signup to post a comment